Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»E- składka od stycznia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

E- składka od stycznia

06 grudnia 2017 / Tekst

Od pierwszego stycznia wprowadzona zostanie e – składka. Od tego czasu płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą przekazywali wszystkie składki na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego. Informacja o tym numerze powinna już dotrzeć do zainteresowanych.

Obecnie każdy przedsiębiorca musi wykonywać kilka przelewów miesięcznie. Ich wypełnianie jest skomplikowane i pracochłonne. Przy każdym należy podać mnóstwo danych, co oczywiście zabiera dużo czasu. Od pierwszego stycznia ma się to zmienić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza e- składkę. – Płatnik składek będzie dokonywał płatności na jeden nadany mu numer rachunku składkowego. Co ważne będzie to robił jednym przelewem, a nie tak jak dotychczas - trzema – mówi Dariusz Suchorowski zastępca dyrektora ds. dochodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach. Każdy przedsiębiorca już powinien otrzymać zawiadomienie o nowym numerze. - Obecnie jesteśmy po wysyłce zawiadomień do wszystkich płatników składek. Niestety 14 procent przesyłek zostało przez pocztę zwrócone,  czyli nie zostało odebrane – uzupełnił Suchorowski.  

Ci, którzy jeszcze nie otrzymali takiego zawiadomienia powinni zgłosić się do najbliższego oddziału ZUS.  Warto pamiętać, że zmieni się nie tylko sposób rozliczania składek. Ważną informacją jest również to, że ci, którzy będą mieli  długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Spowoduje to zadłużenie za bieżący okres co wpłynie m.in. na prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli więc masz  problemy finansowe i nie jesteś w stanie w całości spłacić zaległych składek, to powinieneś wystąpić do ZUS o podpisanie układu ratalnego. Taka umowa zapewni Ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.

Należy to zrobić w tym miesiącu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna