Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Dziś Światowy Dzień Choroby Alzheimera

poniedziałek, 21 września 2020 13:25 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Tradycyjnie 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Dziś w szczególny sposób pamiętamy o osobach zmagających się w tym schorzeniem.

Według danych, w Polsce na chorobę Alzheimera cierpli około pół miliona osób. Z roku na rok ta liczba będzie się zwiększała ze względu na tendencję demograficzną, której skutkiem jest coraz bardziej starzejące się społeczeństwo.

– Przebieg choroby Alzheimera można podzielić na trzy etapy następujące po sobie kolejno, a jest to otępienie (demencja) łagodne, średnio zaawansowane oraz głęboki jego stopień. Każda jednostka przechodzi te chorobę w sposób indywidualny, dlatego też ciężko jest przewidzieć postęp schorzenia u konkretnej osoby. U jednych zaczyna się od lekkiego otępienia, a u niektórych może objawić się momentalnie. Starość, tym samym stan biopsychospołeczny osoby chorej na Alzheimera, należy rozpatrywać osobno – mówi gerontolog Krystian Łata, który pracuje w jednym z ośrodków dla osób chorych na Alzheimera.

Sama praca wymaga nie tylko przygotowania teoretycznego, ale również odpowiednich predyspozycji. – To wdzięczna praca, w której przydaje się spora cierpliwość i empatia. Należy oazywać wiele dobrego serca, umieć rozmawiać oraz rozumieć drugiego człowieka, jego potrzeby i obecny świat – dodaje Krystian Łata.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO