Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Dofinansowania dla badaczy z PŚK

czwartek, 25 stycznia 2018 13:34 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Pięcioro naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej ze wsparciem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młodzi badacze dostali granty na realizację swoich wynalazków. Łącznie to 160 tysięcy złotych na komercjalizację pomysłów świętokrzyskich naukowców.

Wśród dofinansowanych projektów znalazło się narzędzie z obrotowym ostrzem, które efektywniej obrobi twarde elementy i jednocześnie pozwoli na oszczędności. Inną ciekawą propozycją jest nowa głowica do druku 3D, która zaoferuje produkcję dużych elementów budowlanych z betonu.

- Projekty są bardzo różnorodne. Miejmy nadzieję, ze powstaną ciekawe prototypy i dodatkowe badania dla technologii czy produktów, co pozwoli nam na rozmowy z firmami w celu komercjalizacji tych rozwiązań - mówi kierownik Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej Paweł Kocańda.

Projekty wybrane zostały w drodze konkursu. Najlepsze wybrała komisja, w której składzie znalazły się osoby inwestujące w innowacyjne przedsięwzięcia.

Lista zwycięzców i ich projektów:

- dr inż. Łukasz Nowakowski - Nóż tokarski z napędzanym ostrzem

- dr inż. Piotr Thomas - Generator skuteczności urządzenia odpylającego

- mgr inż. Damian Bańkowski - Zastosowanie zeolitu jako materiału ściernego do budowy innowacyjnych narzędzi ściernych

- dr inż. Jarosław Rolek - Niskoemisyjny układ prostownikowy

- dr inż. Anna Rębosz-Kurdek - Prototyp głowicy do podawania materiału w drukarkach przyrostowych wyposażonej w układ mieszający i system osłony gazowej

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO