Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Czytelnicy tęsknili za bibliotekami

poniedziałek, 11 maja 2020 13:42 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

Ponad osiem tysięcy książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej i ponad 700 różnych zbiorów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach wypożyczyli od momentu ich otwarcia czytelnicy. Obie placówki odwiedziło w sumie około 3600 osób.

Czytelnicy na możliwość zwrócenia książek i wypożyczenia nowych czekali prawie dwa miesiące. Miejska Biblioteka Publiczna została otwarta w środę, 6 maja, a dzień później można było korzystać również ze zbiorów biblioteki wojewódzkiej. Czytelnicy ustawiali się w kolejkach jeszcze przed rozpoczęciem pracy placówek.

Tylko pierwszego dnia wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedziło ponad 700 osób, które wypożyczyły w sumie przeszło dwa tysiące książek i zwróciły ich prawie trzy tysiące. Czytelnicy zamawiali wybrane publikacje przez internet, ale wiele osób skorzystało też z możliwości zamówień telefonicznych i przynosiło kartki z wybranymi tytułami. Do tej pory bibliotekę odwiedziło około trzy tysiące osób, które wypożyczyły 8045 książek i zwróciły ich 9929.

- Już od kilku tygodni otrzymywaliśmy bardzo dużo telefonów od naszych czytelników i cieszymy się, że wreszcie mogliśmy otworzyć placówkę. Oczywiście te odwiedziny już nie są takie bezpośrednie, bo nie ma wolnego dostępu do półek, ale i tak jest duże zainteresowanie - mówi Ana Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Czasem czytelnicy stoją w kolejce od 30 do 40 minut, ale to świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na książkę i wcale nie jest tak źle z naszym czytelnictwem. Widać, że książka to dobry sposób na walkę z izolacją - uzupełnia.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, w bibliotece obowiązują specjalne procedury. Czytelnicy są obsługiwani w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu przez dwóch pracowników. Jeden przyjmuje książki, które trafiają do specjalnych pojemników i są poddane 14-dniowej kwarantannie. Drugi bibliotekarz wypożycza zbiory. Pracownicy wykonują swoje zadania przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe, maski lub przyłbice, oddzieleni od czytelnika płytą pleksi. W bibliotece, w wydzielonym miejscu, może przebywać tylko jeden czytelnik w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostali czekają na zewnątrz w odległości przynajmniej dwóch metrów od siebie.

Zmienił się czas pracy filii w Kielcach. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki placówki MBP, za wyjątkiem filii nr 6, będą czynne w godzinach od 12 do 17, w środy od godziny 9 do 15. W soboty filie biblioteczne będą nieczynne. W filii numer 6, we wtorki i czwartki w godzinach od 12 do 17, możliwy będzie tylko zwrot książek i czasopism.

Bardzo chętnie i licznie korzystają także czytelnicy ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Bardzo się cieszymy, że mogliśmy otworzyć placówkę dla czytelników. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 600 czytelników i czytelniczek. Zwrócili prawie 1500, a wypożyczyli ponad 700 jednostek inwentarzowych różnych kategorii zbiorów - mówi Anna Godowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

- Wypożyczamy nie tylko książki, ale i audiobooki, filmy, płyty z muzyką i gry planszowe. Niestety, ze względu na konieczne ograniczenia nie możemy czytelnikom dać możliwości samodzielnego wyboru książek z wolnego dostępu, ale staramy się realizować jak najszybciej ich rezerwacje.

Od czwartku do niedzieli czytelnicy zarezerwowali ponad 830 egzemplarzy. - To pokazuje, że jesteśmy potrzebni, a ludzie kochają czytać książki i to są wspaniałe wiadomości dla bibliotekarzy - dodaje Anna Godowska.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna jest czynna od poniedziałku do piątku od 11 do 18. Czytelnicy wchodzą do placówki tylko od strony ulicy Zgody i tu też znajduje się wyjście. Biblioteka przyjmuje zwroty i wypożycza wyłącznie zbiory zarezerwowane przez czytelników poprzez system biblioteczny lub telefonicznie. Wyłączone z dostępu dla czytelników są czytelnie, wypożyczalnia z wolnym dostępem i Mediateka. W bibliotece obowiązuje też system jednej kolejki.

wbp

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO