Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Coraz wyższe ceny jabłek!

piątek, 07 sierpnia 2020 12:07 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Od 4.50 do nawet 8 złotych za kilogram wahają się ceny jabłek na kieleckim rynku, jednak najczęściej kupimy je za 6 złotych. Sadownicy ostrzegają: „nie jest dobrze, a ma być jeszcze drożej”.

Jak dowiedzieliśmy się na kieleckich bazarach przy ulicy Seminaryjskiej, największy wpływ na wysoką cenę owoców ma pogoda.

– W głównej mierze na wzrost cen przyczyniły się niewielkie zbiory spowodowane przez liczne przymrozki. Później wystąpiły także gradobicia, które dodatkowo pogorszyły sytuację – mówi pani Krystyna, która sprzedaje na targowisku.

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podzielają opinię sprzedających i dodają, że winne temu są również inne czynniki.

– Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie zdrową żywnością, w tym jabłkami. Sprzedawcy muszą dostarczać ich więcej, w związku z tym ich koszt jest wyższy. Wysokość cen zależy także od pośredników. Sadownicy bowiem dostają o wiele mniejszą zapłatę niż obowiązujeca na rynku – informuje Grzegorz Jurkowski z Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z odziałem w Sandomierzu.

Według ekspertów wysokie ceny jabłek mogą się utrzymać nawet do września. Nie wykluczają także, że jeszcze bardziej pójdą w górę.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO