Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Buspasy dla osobówek. Czy pomysł premiera sprawdzi się w Kielcach?

czwartek, 21 listopada 2019 15:56 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Wprowadzimy możliwość poruszania się buspasem, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby – zapewniał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.  Czy takie rozwiązanie ułatwi kielczanom poruszanie się po mieście?

Szef rządu przedstawił swój pomysł podczas wtorkowego expose w Sejmie. – Oczywista wydaje się intencja, ponieważ kiedy patrzymy na wypełnienie samochodów poruszających się po naszym mieście to widać, że rzadko podróżuje w nich więcej osób. Pomysł daje przywilej większej liczbie pasażerów – mówi Radiu eM Kielce Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Jak jednak przyznaje, w tym momencie za wcześnie, by mówić o skutkach takiego rozwiązania. – Trudno mi się w tym momencie na ten temat wypowiadać. Poczekajmy, aż nowe prawo zostanie wprowadzone. Wątpliwości budzi potencjalne nadużywanie rozwiązania przez nieuczciwych kierowców. Ciężko sobie wyobrazić policję kontrolującą auta na każdym skrzyżowaniu i liczącą liczbę pasażerów – dodaje Jarosław Skrzydło.

 Rzecznik MZD przyznaje jednak, że same buspasy doskonale sprawdzają się w Kielcach. – To kluczowa sprawa dla komunikacji zbiorowej. Miasto sukcesywnie od wielu lat realizuje taką politykę i stara się wydzielać buspasy lub je dobudowywać. Kiedy ulice są wypełnione, autobusy mogą mimo to przejechać – zauważa.

Obecnie w Kielcach buspasami może poruszać się komunikacja zbiorowa, służby, motocykliści i pojazdy elektryczne.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO