Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Budżet Obywatelski 2021: Gala sportu MMA w Targach Kielce?

piątek, 11 września 2020 15:57 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Miasto ogłosiło listę projektów zakwalifikowanych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. W większość dominują inicjatywy związane z budowami boisk przyszkolnych i miejsc parkingowych, znalazło się jednak kilka oryginalnych pomysłów.

Wśród najciekawszych projektów jest organizacja w Targach Kielce gali sportu MMA. Impreza miałaby kosztować 30 tysięcy złotych. Organizatorzy argumentują, że w każdym mieście raz na jakiś czas odbywają się takie imprezy i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Planowany termin gali to marzec-listopad 2021.

Innym, mającym wartość historyczną projektem jest pomysł posadowienia na placu Moniuszki metalowego metrowego odlewu makiety Gmachu Leonarda. Wybudowany w XVI wieku, a wyburzony w latach 70-tych XX wieku gmach zaczął jako kapliczka, aby po kilku przebudowach stać się siedzibą władz wojewódzkich. Jak przekonują pomysłodawcy, pamiątkowa makieta przywróci powszechną pamięć o jednym z najważniejszych kieleckich zabytków, będzie atrakcją turystyczną oraz obiektem obrazującym historię również osobom niewidomym, dzięki temu, że będą go mogli dotykać.

3 mln 500 tys. zł miałaby kosztować budowa Skateparku i Pumptracku na kieleckiej Kadzielni i w Parku Baranowskim. Tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy ma w założeniu zainteresować kielecką młodzież ruchem na świeżym powietrzu w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Obecnie jedyny skatepark w Kielcach znajduje się przy przy ul. Pakosz koło Kadzielni.

Kolejnym projektem mającym służyć mieszkańcom jest propozycja zakupu przenośnych kamerek do monitorowania miejsc nielegalnego pozbywania się odpadów i dzikich wysypisk na terenie Kielc. W opisie projektu możemy przeczytać, że zakup kamer mobilnych pozwoli na kontrolę terenów znajdujących się na uboczu, terenów leśnych, które ze względu na swoją specyfikę stają się dzikim wysypiskiem śmieci. Zakup pozwoli też na ograniczenie wyrzucania śmieci poza miejsca do tego wyznaczone oraz dewastacji mienia. Realizacja projektu miałaby kosztować 75 tys. zł, przy czym średnia cena przenośnej kamerki to koszt około 1000 zł.

Wśród projektów miękkich, do 30 tys. zł, znalazła się również propozycja organizacji w Kielcach pikniku upamiętniającego 10-lecie powstania „Bandy Świrów”, czyli drużyny Korony Kielce prowadzonej przez Leszka Ojrzyńskiego. Inicjatorzy akcji wspominają m. in. o możliwości spotkania na pikniku jubileuszowym gwiazd kieleckiej piłki, m. in. Kamila Kuzery, Macieja Korzyma czy Tomasza Lisowskiego. Dodają, że budowanie pozytywnej atmosfery i lokalnej tożsamości podczas takich wydarzeń spowoduje przyciągniecie całych rodzin na imprezy sportowe w Kielcach.

Głosowanie nad projektami rozpocznie się 25 września i potrwa dwa tygodnie.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO