Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Biografia papieża Franciszka

środa, 10 kwietnia 2013 09:43 / Autor:

Nakładem kieleckiego Wydawnictwa Jedność ukazuje się dziś książka „Jorge Mario Bergoglio. Franciszek. Biografia Papieża”.

– To kompletna biografia nowego Biskupa Rzymu – informuje ks. dr Jan Nowak, redaktor naczelny kieleckiego wydawnictwa. Napisał ją Andrea Tornielli, włoski dziennikarz specjalizujący się w tematyce Kościoła, autor wielu biografii papieży XX wieku. W Polsce znamy go m.in. z publikacji „Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II”.

Znany watykanista przybliża osobowość kardynała Jorge Mario Bergoglio, przytaczając słowa, myśli, świadectwa i osobiste wspomnienia samego papieża, sięgające ostatnich godzin poprzedzających habemus papam. Książka składa się z jedenastu rozdziałów. – Pierwsze trzy przybliżają atmosferę panującą tuż przed konklawe. Znajdziemy tutaj nawet relacje z dnia, w którym kardynałowie-elektorzy zamknęli się w Kaplicy Sykstyńskiej, aby dokonać wyboru Ojca Świętego – mówi ks. Jan Nowak.

Od czwartego rozdziału zaczyna się opis poszczególnych etapów życia Jorge Mario Bergolio, które doprowadziły go na Stolicę Apostolską. – Przenosimy się w czasie do 1929 roku, kiedy to dziadkowie przyszłego papieża wraz z całą rodziną emigrują z Włoch do Argentyny. Później przeczytamy przepiękny fragment opowiadający o tym, jak rodziło się powołanie Jorge Mario. On sam mówił, że Pan Bóg zawsze działa przed człowiekiem. Tak było również w jego przypadku. Z książki dowiadujemy się, jak Bóg prowadził Jorge Mario. Na każdym etapie jego życia ma miejsce jakieś wydarzenie, które przygotowuje go do tej funkcji. Poznamy więc przepiękną historię powołania i kapłaństwa nowego papieża – opowiada ks. Nowak.

W książce znajdziemy również rozdział poświęcony relacji księdza Bergoglio z rządzącymi. Tuż po jego wyborze na Stolicę Piotrową pojawiły się - jak pamiętamy - komentarze sugerujące, że współpracował on reżimową juntą wojskową, która w latach 70. rządziła w Argentynie. – W rozdziale pt. „Ksiądz w czasach dyktatury” autor udowadnia, że zarzuty sformułowane pod adresem nowego papieża są bezpodstawne. Tornielli precyzyjnie i z wnikliwością prawdziwego dziennikarza śledczego po mistrzowsku się z nimi rozprawia – wyjaśnia ks. Jan Nowak.

Niezwykle ujmujące, a miejscami nawet wzruszające, są rozdziały poświęcone pracy duszpasterskiej biskupa Buenos Aires, jego oddaniu ludziom ubogim i żyjącym na marginesie życia. – Kardynał Bergoglio wyjątkowo troszczy się o potrzebujących, pomaga im, wstawia się za nimi, a nawet kontestuje poczynania rządzących, które godzą w najuboższych – relacjonuje ks. Nowak.

Książka, będąca pierwszą w Polsce kompletną biografią nowego papieża, pokazuje niezwykłą osobowość Franciszka, która rodzi się i kształtuje w bardzo trudnej rzeczywistości społeczno-politycznej Argentyny, kraju nieustannie doświadczanego przez problemy ekonomiczne i społeczne. Wyłania się z niej obraz człowieka życzliwego i oddanego duszpasterza, będącego zawsze blisko ludzi. – Na końcu znajdziemy refleksje dotyczące wyboru imienia Franciszka oraz pytania, jakim będzie papieżem? Zachęcam do tej lektury. Dzięki niej lepiej poznamy nowego papieża i dowiemy się wielu nieznanych szczegółów z jego życia – mówi ks. Jan Nowak

Włoska premiera książki odbyła się w Wielki Piątek. Jej polskie wydanie jest dostępne w księgarniach od 10 kwietnia.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO