Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

72 lata od tragedii

wtorek, 03 lipca 2018 07:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

W ramach obchodów 72. rocznicy tragicznych wydarzeń w Kielcach w 1946 r.,  Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach,  Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Archiwum Państwowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc a także NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski zapraszają na cykl wydarzeń „Pamięć Pokoleń”.

W środę o godzinie 12, zaplanowane jest uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary pogromu w Kielcach znajdującą się na ścianie budynku przy ul. Planty 7. O godzinie 17 w „Przystanku Historia” dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki wygłosi wykład zatytułowany „Pogrom Żydów 4 lipca 1946 r. w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna”.

Obchody rocznicowe trwające od 1 do 8 lipca organizuje także Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Najważniejszy będzie Marsz Pamięci i Modlitwy 4 lipca, początek o godzinie 15.30 przy pomniku „Menora”. Szczególnym wydarzeniem będzie odsłonięcie 46 tablic pamięci umieszczonych w bruku przed kamienicą przy ulicy Planty 7, poświęconych imiennie każdej z ofiar. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz żydowski na kieleckim Pakoszu, gdzie odbędzie się modlitwa prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz przedstawicieli wyznań chrześcijańskich. Obchody zakończy Msza święta w niedzielę, 8 lipca o godzinie 10.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach.

           

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO