Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Leśniczówka. Sztuka organiczna z Dąbrowy Dolnej”. Wystawa w BWA

piątek, 07 sierpnia 2020 21:42 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Podczas piątkowej ekspozycji poświęconej Leśniczówce w Dąbrowie Dolnej, mogliśmy obejrzeć rzeźby wykonane z gąbki, liczne rysunki, wiklinowe konstrukcje, smolne obiekty oraz organiczne instalacje. Tematem przewodnim wernisażu była „świętość przyrody”.

Na wystawie znalazła się między innymi instalacja „Wrzeciono czasu” autorstwa Krzysztofa Wrony, rzeźby oraz rysunki Ewy Dąbrowskiej, instalacje i smolne obiekty Mateusza Romaszkana i Mateusza Gromadzkiego w połączeniu z video projekcjami, plecione rzeźby Jana Sajdaka, poezja Darii Kozłowskiej Wrony, poezja i rysunki Elizy Paś, a także materiały wideo Piotra Pardeli. Duża część ekspozycji stanowiła efekt współpracy artystów. 

– W naszej twórczości poświęconej Leśniczówce pragniemy skupić się na sztuce, która czerpie inspirację z przyrody i tradycji ludowych – mówił Jan Sajdak, kurator wystawy.

– Największe wrażenie zrobiły na mnie rzeźby wykonane z wikliny oraz sposób, w jaki zostały zaprezentowane: półmrok w połączeniu z ciepłym światłem nadał im niezwykłego klimatu i charakteru – zauważyła Amanda Łowicka, która przyjechała na wakacje do Kielc z Ostrowa Wielkopolskiego.

– Bardzo urzekły mnie rysunki wykonane, jak sądzę, długopisem. Niezwykły efekt dawały kartki starego papieru oraz bardzo charakterystyczna kreska. Jako absolwentka kierunku sztuk pięknych niezwykle doceniam pracę w to włożoną oraz technikę wykonania – mówiła Natalia Buczowska, absolwentka WSP w Toruniu.

Po wystawie odbył się koncert Ewy Dąbrowskiej i Weroniki Pardeli.

To nie koniec atrakcji, jakie mają dla nas artyści. W sobotę, 8 sierpnia o godzinie 10, rozpocznie się wspólne, plenerowe wyplatanie wikliny z Janem Sajdakiem. Formy artystyczne, jakie powstaną, będą stały koło budynku BWA. O godzinie 14 z kolei ruszą warsztaty improwizacji głosowej z elementami muzyki ludowej, które prowadzić będą Ewa Dąbrowska i Weronika Pardela. Ogodzinie 17:30 rozpocznie się koncert Elizy Paś, której akompaniować będzie Siergiej Popov. Zabrzmią aranżacje poezji Andrzeja Sulimy-Suryna, a także własne piosenki oraz wiersze artystki w muzycznych aranżacjach.

Więcej informacji o sobotnich wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej BWA.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO