Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Jak parkujemy w centrum?

wtorek, 21 lipca 2020 13:06 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad dwie godziny trwa średni postój samochodów w centrum miasta – tak wynika z badań przeprowadzonych w Kielcach przez profesora Andrzeja Szarata. Sprawdziliśmy również, na których ulicach najtrudniej znaleźć miejsce do parkowania.

W samej Strefie Płatnego Parkowania mamy 876 miejsc postojowych znajdujących się przy ulicach oraz 740 miejsc na wydzielonych parkingach. Średni czas parkowania kielczan w centrum wynosi ponad dwie godziny. Na zdecydowanie najdłuższy okres zostawiają swoje auta kierowcy parkujący na ulicy Panoramicznej. Tam średni czas parkowania wynosi prawie 9,5 godziny. Długi okres odnotowano również na ulicy Dużej, Małej, Kapitulnej i na Plantach. Zdecydowanie krócej parkują kierowcy na ulicy Żytniej (jedna godzina) oraz Piotrowskiej, Zamkowej i przy Rynku.

W badaniu przeprowadzono także analizę rotacji pojazdów, czyli tego jak dużo samochodów może stanąć w ciągu dwunastu godzin na danym miejscu parkingowym. Tutaj najgorszy wynik uzyskała ulica Panoramiczna, Staszica, Kapitulna i Silniczna. Największą rotację zaobserwowano zaś na ulicy Paderewskiego, Piotrkowskiej i Żelaznej.

Zbadano również zapełnienie miejsc parkingowych. W centrum najtrudniej znaleźć miejsce do parkowania od godziny 11 do 17. Najgorzej jest przy Placu Najświętszej Maryi Panny, ulicy Dużej i Małej, ale także Panoramicznej i na Plantach.

Co ciekawe, na obszarze Strefy Płatnego Parkowania ponad 16,5 procent parkujących tu swoje samochody robi to nielegalnie. Głównie chodzi o zostawianie aut poza wyznaczonymi miejscami, braku miejsca dla pieszych przy parkowaniu na chodniku, parkowanie na pasach zieleni i blisko skrzyżowań.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO