Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Co przyciąga turystów do Kielc? Sprawdziliśmy...

czwartek, 09 lipca 2020 15:20 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Województwo świętokrzyskie obfituje w liczne atrakcje turystyczne i zachęca do odwiedzania go. Sama jego stolica również przyciąga podróżnych z racji wielu interesujących miejsc, w których można znaleźć odpoczynek, nabyć wiedzę czy po prostu dobrze się bawić. Zapytaliśmy turystów przyjeżdżających do Kielc o powody odwiedzin i o to, co im się u nas najbardziej podoba.

– Ze wszystkich atrakcji turystycznych najbardziej zainteresowała mnie katedra – mówi Danuta, kuracjuszka, która w Kielcach znalazła się przy okazji podróży do sanatorium w Busku- Zdroju. – Ogólnie cała stolica województwa jest piękna i mam zamiar zwiedzić tu więcej miejsc takich jak Muzeum Narodowe czy Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Myślę, że każdy powinien zobaczyć OMPiO choć raz w życiu, żeby w pełni móc zaznajomić się z historią nie tylko tego miasta, ale i całego kraju - dodaje.

Wśród dzieci i młodzieży zainteresowaniem cieszy się Muzeum Zabawy i Zabawek, a także Centrum Geoedukacji w rezerwacie „Wietrznia”.

- Jeśli jesteście w Kielcach, koniecznie musicie odwiedzić Geopark. Osobiście jestem pod wrażeniem całej ekspozycji, ale najbardziej przypadła mi do gustu kapsuła 5D. Dzięki niej naprawdę poczułem się, jakbym wyruszył w podróż w głąb ziemi – relacjonuje Łukasz, turysta z Podkarpacia. – Jako wielki fan sportu nie mogłem odpuścić sobie także okazji do zobaczenia stadionu Korony Kielce i góry Telegraf, u podnóża której jest możliwość zagrania w golfa czy skorzystania z wrotkowiska. Bardzo interesują mnie również zwierzęta, dlatego w planach mam wycieczkę do Papugarni. 

Przy okazji zwiedzania Geoparku, warto zobaczyć także grotę, czyli przestrzeń, która scenograficznie przypomina wnętrze jaskini wraz z jej szatą naciekową, odgłosami sączącej się wody i panującym wokół półmrokiem. Ale turyści odwiedzają również inne rezerwaty przyrody, takie jak „Ślichowice” czy „Kadzielnia”.

– Kadzielnia jest przepięknym miejscem i z czystym sercem mogę polecić je innym turystom. Dla mnie jest to cud natury, czegoś takiego nie można znaleźć nigdzie indziej jak tylko tutaj. Kiedy zobaczyłam amfiteatr, długo nie mogłam wyjść z zachwytu. Wywarł na mnie ogromne wrażenie, a w szczególności spodobał mi się jego dół – opowiada Elżbieta z Nałęczowa. – Zawsze kiedy znajduję się w Kielcach na dłużej, odwiedzam także Teatr Stefana Żeromskiego. Uwielbiam oglądać sztuki wystawiane na jego deskach – dodaje.

– Koniecznie muszę zobaczyć Ogród Botaniczny. Wiele o nim słyszałam i uznałam, że muszę się tam wybrać. Interesuje mnie także Wzgórze Zamkowe, Instytut Dizajnu i znajdujący się nieopodal niego Ogród Włoski. Moim marzeniem zawsze było odwiedzenie tych miejsc, nareszcie mam do tego okazję – mówi Teresa, kolejna turystka.

Popularnością cieszy się także dobrze znany wszystkim mieszkańcom deptak.

– Nie będę zbyt oryginalny, jeśli powiem, że w Kielcach najbardziej zależy mi na zobaczeniu ulicy Sienkiewicza, ale taka jest prawda. Zawsze chciałem się nią przespacerować i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku autora "Trylogii" – opowiada Edward, odwiedzający miasto. – Przy okazji mam zamiar trafić też na rynek, ale i na Plac Artystów - dodaje.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO