Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Studenci medycyny autorami bajek dla dzieci

poniedziałek, 15 czerwca 2020 11:06 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Pomysł narodził się w Kielcach i spodobał się studentom kierunków lekarskich w całej Polsce. Elektroniczna książka z bajkami medycznymi dla dzieci to podróż w świat zwierząt, które podobnie jak ludzie mierzą się z pandemią.

Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Aleksandra Błaszczyk, studentka trzeciego roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

„Pandemia przyniosła więcej pytań niż odpowiedzi. Także tych zadawanych przez najmłodszych. Wtedy zamarzyłam o projekcie, który by tłumaczył aktualną sytuację epidemiologiczną i oswajał dzieci z nowymi zasadami panującymi w życiu społecznym. Chciałam, by ta akcja przyniosła odpowiedzi ubrane w zrozumiałą dla najmłodszych formę bajek. Mimo że były one inspirowane pandemią, to medyczne morały w nich zawarte są uniwersalne i ponadczasowe” - pisze Aleksandra we wstępie.

Studentka zaraziła swoim pomysłem znajomych z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

„Miałam nadzieję, że znajdzie się kilka osób studiujących medyczne kierunki, które zechcą spożytkować swój talent literacki (...). Ku mojemu zaskoczeniu i wielkiej radości na konkursowym mailu pojawiło się ponad dwieście bajek wysłanych przez studentów z całej Polski! Proces wyboru okazał się bardzo trudnym zadaniem. Każda bajka była wyjątkowa, pełna ciepła, pisana z miłością do dzieci”.

Aleksandra podkreśla również, że zależało jej, by bohaterami bajek były zwierzęta. Zabieg ten miał na celu uwrażliwienie dzieci na otaczającą je naturę, ale również pokazanie, że wszystko z czasem wróci do normy.

E-book jest darmowy i składa się z jedenastu bajek opowiadających między innymi o towarzyskiej śwince, kichaczce, wesołej pszczole i zajączku. Nie brakuje w nim również wspaniałych ilustracji.

E-booka pobrać pod linkiem: https://tiny.pl/7wjzb.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO