Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta z zarzutami. Czy powinna pozostać na stanowisku?

piątek, 12 czerwca 2020 16:21 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Piotr Natkaniec
Michał Łosiak

Nie milkną echa dotyczące zarzutów jakie prokuratura postawiła kieleckiej radnej Koalicji Obywatelskiej Katarzynie Zapale. Obecnie pełni ona funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta, w związku z tym pojawiają się pytania o to, czy powinna pozostać na tym stanowisku.

Przypomnijmy, że wcześniej radna zawiesiła członkostwo w Platformie Obywatelskiej. Zarzuty ciążące na Katarzynie Zapale dotyczą lobbowania na rzecz bezprzetargowej sprzedaży działki dla jednego z przedsiębiorców.

Jak mówi Agata Wojda z klubu Koalicji Obywatelskiej nie ma żadnych zastrzeżeń do postawy swojej klubowej koleżanki. – Mało tego uważam, że wielu radnych zachowuje się tak samo kiedy próbują ułatwić kontakt Rady Miasta z przedsiębiorcami. Dziwią mnie zarzuty prokuratorskie, ale można to odczytywać w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Polsce – tłumaczy radna KO i dodaje, że Katarzyna Zapała powinna pozostać wiceprzewodniczącą Rady Miasta. – Jako klub nie cofamy jej rekomendacji na to stanowisko. Każda decyzja będzie jej osobistym wyborem.

Innego zdania jest radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Kisiel. – Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podanie się radnej Zapały do dymisji. Nie podejmowaliśmy żadnych działań w tym kierunku, ponieważ czekaliśmy na działania wymiaru sprawiedliwości. Niestety, ale to, że osoba z zarzutami prokuratorskimi jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta źle wpływa na wizerunek radnych, ale także całych Kielc – wyjaśnia.

Z kolei Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta przypomina, że stanowiska w prezydium to efekt porozumienia między wszystkimi klubami. – Jeżeli prokurator postawił zarzuty to znaczy, że miał do tego podstawy. Nie można jednak przesądzać o winie radnej. Na funkcję wiceprzewodniczącej delegowała ją Koalicja Obywatelska i to wewnętrzna sprawa radnych tej formacji. To z pewnością niezbyt komfortowa dla nich sytuacja – przyznaje Kamil Suchański.

Zarzuty prokuratorskie radna Katarzyna Zapała usłyszała w środę. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta nie przyznała się do winy. – Podtrzymuję, że jestem niewinna. Zarzuty, które przedstawił mi prokurator dotyczącą kompetencji, których nie posiadam - mówiła radna.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO