Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Widzisz grupy młodych ludzi? Zadzwoń po Straż Miejską!

piątek, 20 marca 2020 11:03 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Koronawirus zmienił pracę wielu służb – w związku z zagrożeniem epidemicznym Straż Miejska też zmodyfikowała metody działania, zmienił się też zakres obowiązków mundurowych. Priorytetem stała się pomoc mieszkańcom, przekazywanie informacji o tym, jak zminimalizować ryzyko zachorowania oraz edukacja tych, którzy mimo ostrzeżeń gromadzą się w zbiorowiskach.

Jak informuje Maria Plutka, rzecznika prasowa Straży Miejskiej w Kielcach, jeżeli zauważymy dużą grupę ludzi, należy dzwonić na numer interwencyjny 986.

- W takiej sytuacji uruchamiamy patrol, który jedzie na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze poinformują o obowiązujących zaleceniach i przypomną, że obecny czas to nie jest dobry moment na spotkania towarzyskie. Wszystko odbywa się w formie pouczenia i prośby, bez mandatów karnych – wyjaśnia Maria Plutka.

Wiele trudnych zadań pracownicy Straży Miejskiej realizują by pomóc osobom bezdomnym i najbardziej potrzebującym.

"Mieszkańcy bloków w tym czasie szczególnie obawiają się osób bezdomnych na klatkach schodowych. Wzywają Straż Miejską, która reaguje niezwłocznie. Potrzebujący rozwożeni są do miejsc przygotowanych przez Urząd Miasta, gdzie otrzymują odpowiednią pomoc oraz opiekę. Bezdomni przewożeni są w specjalnie przygotowanych pojazdach i transportowani do ośrodków pomocy. Pojazdy po takim transporcie są dezynfekowane" – czytamy w komunikacie Straży Miejskiej.

To nie pierwsze działania podjęte przez funkcjonariuszy. Już w pierwszych dniach kwarantanny pracownicy Straży Miejskiej udawali się do aptek, by informować o zasadach bezpieczeństwa.

- Mundurowi przypominali o obowiązujących zaleceniach – by stać przynajmniej w metrowej odległości od siebie i w razie kolejki czekać na zewnątrz budynku. Co ważne, staramy się także uspokajać mieszkańców, informować by nie wpadali w panikę słysząc czyjś kaszel czy kichnięcie. Trzeba pamiętać, że nie każda infekcja to koronawirus, a mnóstwo osób ma także alergie – wyjaśniała rzecznik Straży Miejskiej.

Od kilku dni patrole Straży Miejskiej pojawiają się przede wszystkim w okolicach placów targowych i barów. Strażnicy informują i pouczają przebywające tam osoby z zakresu odpowiednich zachowań sanitarno- epidemiologicznych. Mundurowi przypominają także, by zachować bezpieczny dystans od innych osób, jeśli to możliwe zrezygnować z podróżowania komunikacją miejską, a przede wszystkim – potraktować odpowiedzialnie i poważnie kwarantannę.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO