Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Pojadą do Libanu. Certyfikowali się w Kielcach

piątek, 20 marca 2020 09:59 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Ewa Kózka
Michał Łosiak

Symulacja ataku na patrol, buntu i specjalistyczna wiedza – tak wyglądały ćwiczenia, w których wzięli udział żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na drugą zmianę misji ONZ w Libanie. Zajęcia odbyły się na kieleckiej „Tarczowni”.

Do azjatyckiego kraju wybierają się m.in. wojskowi z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, ale również 3. batalion piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu Szczecińskiego. To specjaliści z zakresu współpracy cywilno-wojskowej, która jest kluczowa podczas tego typu misji. – Mówimy o negocjacjach, kontakcie z tamtejszą ludnością i władzami, a także innych wyzwaniach, jakie stoją przed żołnierzami – tłumaczy ppor. Ewa Kózka z jednostki na kieleckiej Bukówce.

Certyfikacja jaka odbyła się na „Tarczowni”, czyli terenie należącym do Centrum pokazała, że wojskowi są przygotowani do wykonywania takich działań. Ćwiczono atak na patrol przy użyciu ładunku wybuchowego oraz demonstrację mieszkańców, sprzeciwiających się obecności sił pokojowych.

Żołnierze wyjadą do Libanu w maju. Przypomnijmy, że obecnie w tym kraju przebywa siedmiu przedstawicieli Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach w ramach pierwszej zmiany misji ONZ.

(Fot. Ewa Kózka)

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO