Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Dobiega końca budowa Centrum Kształcenia Zawodowego

wtorek, 04 lutego 2020 15:59 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kończy się pierwszy etap budowy Centrum Kształcenia Zawodowego, które powstaje przy ulicy Łódzkiej, nieopodal Kieleckiego Parku Technologicznego. Będzie to najbardziej nowoczesne miejsce w kraju, gdzie młodzież i dorośli będą zdobywać praktykę potrzebną w branży metalowo - odlewniczej, informatycznej, elektrycznej i elektronicznej.

Obiekty CK Technik powstają w ramach realizacji inwestycji "Budowa Kieleckiego Centrum Kształcenia Zawodowego na rzecz wzrostu gospodarczego regionu świętokrzyskiego", która jest współfinansowana w 70 procentach z funduszy unijnych. Centrum będzie prowadzić praktyczną naukę zawodu dla uczniów kieleckich szkół zawodowych oraz osób dorosłych, które chcą zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje.

- To mnóstwo przestrzeni, która będzie przygotowana do kształcenia zawodowego. Wielu inwestorów zewnętrznych i lokalnych pyta już o możliwość współpracy ze szkolnictwem zawodowym oraz o branże, w jakich mają być kształceni przyszli adepci - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

- Bardzo się cieszymy, że taki obiekt powstaje. Dzięki niemu uczniowie trzech szkół, tj. mechanik, elektryk i informatyk będą odbywali tu swoje praktyki i będą się kształcić na najwyższym poziomie. Jest to też ważne dla nowych inwestorów, którzy chcą do nas przyjść, by mogli rozwijać swoje biznesy, bo będą potrzebować wykwalifikowanych pracowników - uzupełnia Marcin Różycki, wiceprezydent miasta.

Inwestycję ocenia również pozytywnie dyrektor Centrum, Dominik Kraska. - Miasto Kielce doczeka się niesamowitej inwestycji, którą będzie powrót kształcenia zawodowego do takiego momentu, w którym będziemy mogli powiedzieć, że mamy dobrze wykształcone kadry, gotowe dla przemysłu. To będzie najnowocześniejszy obiekt w całej Polsce. Obejrzałem kilkanaście lokalizacji na terenie całego kraju i nigdzie nie ma takiego ośrodka. To jest ogromna szansa rozwoju dla Kielc. Realizując tę inwestycję możemy powiedzieć, że Kielce wpiszą się w mapę kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie - stwierdza Dominik Kraska.

Obecnie kończy się budowa Centrum. Prace zostały wykonane w około 90 procentach. - Cały obiekt składa się z budynku dydaktycznego oraz dwóch części budynków warsztatowych. Teraz jesteśmy na etapie rozpoczęcia prac porządkowych, niebawem będziemy zgłaszać obiekt do służb, a pod koniec lutego rozpocznie sie wyposażanie meblowe poszczególnych budynków - informuje Piotr Kawecki, kierownik budowy Anna Bud sp. z o.o.

Zakończenie prac jest planowane na koniec marca. Wtedy też ma się rozpocząć kolejny etap inwestycji, czyli wyposażenie 30 pracowni w pomoce techno-dydaktyczne, który ma potrwać do jesieni. Kształcenie będzie odbywać się tutaj w systemie publicznym. W wyposażeniu pracowni znajdzie się nowoczesny sprzęt, m.in. obrabiarki sterowane numeryczne pięcioosiowe.

- Kibicuję tej inwestycji od samego początku, bo widzimy w tym obiekcie duży potencjał. Dotychczas zakłady produkcyjne musiały często same kształcić swoich pracowników i były zostawione same sobie. Wielu szkół zawodowych nie stać na tak drogie i nowoczesne wyposażenie. Jeśli ten obiekt zostanie dobrze wykorzystany, przyniesie duże korzyści miastu, przedsiębiorcom i gospodarce - zauważa Konstanty Kamionka, założyciel firmy KH-Kipper, który chce współpracować z Centrum.

Centrum Kształcenia Zawodowego będzie mieściło się w budynku o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji wyniesie prawie 50 milionów złotych. Placówka będzie kształcić specjalistów na takich kierunkach jak mechanik automatyki przemysłowej, mechatronik i technik informatyk Według przewidywań z oferty Centrum będzie mogło skorzystać około 1200 uczniów zawodówek i 200 osób dorosłych.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO