Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Akcja Pink Lips dotarła do Kielc dzięki studentkom medycyny z UJK

czwartek, 16 stycznia 2020 16:29 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Studentki medycyny z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zachęcały dziś kielczanki do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. Inicjatywa pod hasłem "Pink lips" została podjęta w związku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który rozpocznie się za kilka dni.

Zwrot podatków

Rak szyjki macicy - taką diagnozę słyszy w Polsce w ciągu roku ponad trzy tysiące kobiet. Połowa z nich umiera. W porównaniu do innych krajów europejskich umieralność w Polsce jest o 70 proc. wyższa. Wynika to z późnej diagnostyki i braku systematyczności w badaniach. Z takim stanem rzeczy walczą studentki medycyny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

– W ramach akcji "Pink lips" edukujemy mieszkańców Kielc na temat profilaktyki szyjki macicy. Należy pamiętać o tym, że rak wykryty we wczesnym etapie jest wyleczalny, dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne. Dziś w centrum miasta rozdawałyśmy zaproszenia na cytologię do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i  zachęcałyśmy do badań. Jako przyszli lekarze czujemy się odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców regionu i mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom uda się uniknąć wielu życiowych tragedii. Cytologia to nieinwazyjne badanie, polegające na pobraniu wymazu z kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Nie jest ono bolesne i trwa dosłownie kilka minut – mówi Kamila Hołownia, studentka trzeciego roku medycyny na UJK oraz koordynator lokalny akcji "Pink lips".

– Kolor różowy jest barwą przewodnią akcji, dlatego też staramy się, aby ważne budynki w Kielcach zostały podświetlone na ten kolor. To jest też znak solidarności z chorymi kobietami, więc mamy nadzieję, że nasze starania zostaną uwieńczone sukcesem – dodaje Kamila Hołownia.

Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO