Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Zaszczepione dzieci z większą szansą na przyjęcie do publicznych przedszkoli

wtorek, 14 stycznia 2020 07:45 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Władze Kielc chcą zmian w systemie rekrutacji do publicznych przedszkoli. Dodatkowe punkty otrzymają dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Z takim wnioskiem miejscy urzędnicy zwrócili się do kieleckiej Rady Miasta. Projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie w najbliższy czwartek. Zmienia on zasady rekrutacji  do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych lub publicznych innych form wychowania przedszkolnego.

Projekt zakłada premiowanie dzieci, które poddały się obowiązkowym szczepieniom. Dzięki temu otrzymają 35 dodatkowych punktów.

– Miasto Kielce przeznacza rocznie na szczepienia 2,2 mln zł. Ten projekt jest uzupełnieniem uchwały związanej z naborem do żłobków, gdzie taka punktacja obowiązuje od pewnego czasu. Teraz chcielibyśmy dodać ten punkt do przedszkoli, żeby polityka szczepień była spójna. Szczególnie, że Kielce przeznaczają rocznie na szczepienia 2,2 mln zł, co jest dużą kwotą – tłumaczy wiceprezydent Marcin Różycki.

Wprawdzie z wyliczeń wynika, że ponad 90 procent najmłodszych w Kielcach jest zaszczepionych, ale pozostałe 10 procent to nawet kilkaset dzieci. Różycki jednocześnie dodaje, że rośnie liczba zachorowań na odrę.

– W skali kraju to ponad tysiąc przypadków przez niecałe osiem miesięcy – mówi.

Dodatkowo miasto chce zrównać liczbę punktów przyznawanych dzieciom samotnych rodziców lub opiekunów z liczbą punktów przysługujących dzieciom, których oboje rodzice pracują lub studiują w systemie zaocznym.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO