Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Bezpieczne "surfowanie" dzieci i młodzieży

piątek, 27 września 2019 12:01 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Przed nami dziewiąta edycja projektu „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze”. Jest on skierowany głównie do uczniów i ma na celu zaznajomienie ich z zasadami bezpiecznego i rozsądnego korzystania z internetowych zasobów.

Poznanie zasad związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, a także rozpowszechnienie wśród dzieci i młodzieży netykiety to główne założenia projektu „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze”. – Projekt przewiduje kilka działań. Po pierwsze zaczynamy od spotkań uczniów ze świętokrzyskich szkół z policjantami, którzy będą poruszać tematy związane z bezpieczeństwem. Od października do listopada nauczyciele będę prowadzić lekcje związane z bezpieczeństwem i przygotują uczniów do corocznego konkursu, a zwycięzcy zostaną nagrodzeni na konferencji podsumowującej projekt. Dodatkowo w tym roku zaproponowaliśmy szkołom organizacje spotkań z rodzicami – mówi Anna Trawka, konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Główną rolą policji w tym projekcie jest edukacja. – Chcemy przekazać młodym ludziom jak najwięcej wiedzy na temat internetowych zagrożeń, a także tego, jak Internet funkcjonuje oraz o odpowiedzialności karnej, za to, co niby anonimowo robimy w Internecie. Do częstych zagrożeń w Internecie należy hejt, oszustwa, pedofilia i pornografia – podkreśla inspektor Artur Bielecki, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach.

Problem związany z internetową agresją jest częstym przypadkiem w szkołach. – U nas w szkole była agresja rówieśniczej w sieci. Nigdy nie uwierzę w to, że w innych placówka nie ma takiego problemu, że dzieci agresję z życia codziennego przenoszą na komunikatory internetowe, portale społecznościowe i my staramy się na to reagować. Uczniowie wiedzą, że agresję w sieci mają do nas zgłaszać, do nauczycieli i wychowawców, pedagogów szkolnych. My po tym interweniujemy, rozmawiamy z rodzicami i zwracamy uwagę na wszelkie problemy i staramy się je rozwiązywać w zespole wychowawczym – tłumaczy Monika Zawadzka – Chłopek ze szkoły podstawowej nr 7 w Kielcach.

Osiem poprzednich edycji projektu „Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze” cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. – Bardzo cieszymy się z dziewiątej edycji tego projektu. Jest on bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ dzisiejsze czasy niosą ogromne ryzyko w Internecie dla dzieci i dorosłych. W tej edycji będą uczestniczyć również przedstawiciele Allegro, czyli zakupów. Większa część naszego społeczeństwa korzysta z zakupów w sieci i bezpieczeństwo tam jest bardzo ważne – dodaje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO