Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

UJK z kolejnym dofinansowaniem

czwartek, 05 września 2019 17:31 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Ponad 160 milionów złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach na nowe inwestycje i rozwój. Najwięcej pieniędzy zostało przekazane na potrzeby budowlane, a prawie 20 milionów na Centrum Stymulacji Medycznej.

Ponad 30 milionów złotych kosztowało wybudowanie Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, a ponad trzy miliony wyniosła inwestycja w aparaturę badawczą. – Kończy się już budowa Centrum Komunikacji Medialnej. Ta wartość inwestycji w projekcie przygotowanym przez uczelnię wyniosła ponad 30 milionów złotych a 21milionów 200 tysięcy złotych to dofinansowanie przekazane przez ministerstwo. Dodatkowo uczelnia ma na swoim koncie obligacje Skarbu Państwa przeznaczone na inwestycje o wartości 30 milionów złotych i UJK złożyło już wniosek o wykupienie ich części – mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotował również projekt dotyczący doskonalenia obszaru medycznego oraz nauk o zdrowiu, na który otrzymał 12-milionowe dofinansowanie z ministerstwa. – Są to środki na budowanie potencjału naukowego w obszarach, które uniwersytet uważa za strategiczne. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, mimo, że najmłodszy, bardzo szybko się rozwija i ma swoje potrzeby w zakresie internacjonalizacji, podejmowania nowych kierunków badań, zapraszania zagranicznych ekspertów, wysyłania pracowników na staże do wiodących ośrodków europejskich. To są właśnie środki na to – tłumaczy prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Pozyskane pieniądze UJK przeznaczy też na rozwój trzeciej misji uczelni, czyli na społeczną odpowiedzialność nauki. Polega ona na wychodzeniu uniwersytetu do dzieci, młodzieży czy seniorów. - Uniwersytet dziecięcy istnieje u nas od pięciu lub sześciu lat i zawsze był utrzymywany z niewielkiego wkładu finansowego ze strony UJK oraz  składek, jakie wnosili słuchacze, a właściwie ich rodzice. Udało nam się wypracować z ministerstwem model systemowego wsparcia dla tego typu inicjatyw i to są chyba pierwsze w historii MNiSW pieniądze w ramach konkursu dedykowanego oddziaływaniu szkół wyższych na tych najmłodszych – tłumaczy rektor Semaniak.  – W 2016 roku analizowaliśmy obszar dotyczący społecznej odpowiedzialności nauki. Okazało się, że nie było żadnego wsparcia dla uniwersytetów dziecięcych ani uniwersytetów trzeciego wieku i ministerstwo podjęło szereg programów, których dofinansowanie wynosi ponad 230 milionów złotych – dodaje poseł Michał Cieślak.  

Budżet uniwersytetu przekroczy w tym roku 200 milionów złotych.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO