Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Idź dziś do kina Helios i koniecznie się przebadaj

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 10:20 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziś  w kinie Helios w Kielcach, w ramach 5. edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Płuca Polski", będzie można bezpłatnie wykonać badanie spirometryczne, które umożliwiają zdiagnozowanie ewentualnych chorób płuc.

Badanie, na które organizatorzy zapraszają w godzinach od 15 do 20 jest pierwszym krokiem w diagnostyce przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF).

Oprócz badań widzowie będą mogli obejrzeć spot edukacyjny, oraz sprawdzić swoją kondycję płuc podczas dmuchania balonów w ramach akcji  „Sprawdź, ile dmuchnięć potrzebujesz, aby napełnić balon”. Do kin Helios trafi również spot pt. „Oddech to życie” przedstawiający historie pacjentów zmagających się na co dzień z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i idiopatycznym włóknieniem płuc (IPF). Spot będzie można obejrzeć przed każdym seansem w dniach 23 – 29 sierpnia.

 

– Choroby płuc, w tym POChP to tak zwani cisi zabójcy. Często pacjenci latami lekceważą ich pierwsze symptomy. Gdy gasną światła przed seansem filmowym, jesteśmy sam na sam z naszym oddechem  i mamy rzadką okazję go posłuchać. Ważne, abyśmy nauczyli się rozpoznawać sygnały, które dają nam nasze płuca. O tym, na co zwrócić uwagę, będą mówili bohaterowie naszego spotu. W ramach akcji będziemy również zachęcać do regularnych badań spirometrycznych. To badanie szczególnie warto wykonać, jeśli od dawna palimy papierosy, cierpimy na przewlekły kaszel lub zadyszkę  – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 Dodajmy, że POChP to groźne schorzenie, które zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Głównym czynnikiem ryzyka jest dym tytoniowy, odpowiedzialny za 90 procent przypadków zachorowań. Choroba objawia się dusznością, nieustającym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny i uciskiem w klatce piersiowej. Jest nieuleczalna, lecz odpowiednia terapia połączona z aktywnością fizyczną mogą pomóc w podniesieniu komfortu życia chorego.

– Wiedza pacjentów na temat IPF stale rośnie. Jeszcze 3-5 lat temu chorzy w ogóle nie wiedzieli, co to jest idiopatyczne włóknienie płuc, a dzisiaj część z nich potrafi rozpoznać ten skrót i powiedzieć czego dotyczy. Nadal jednak pacjent, który trafia po raz pierwszy do lekarza i słyszy diagnozę IPF, nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Konieczna jest więc ciągła edukacja na temat tej choroby i zwiększanie świadomości o tym, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym m.in. spirometrii – mówi dr Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski, Klinika Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO