Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Nowy rok szkolny. Nowe zasady

czwartek, 01 września 2016 13:10 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Około 200 tysięcy uczniów rozpoczęło w województwie świętokrzyskim nowy rok szkolny. Największe zmiany w porównaniu do ubiegłego, czekają szkoły podstawowe. Po grudniowej nowelizacji Ustawy o systemie oświaty do szkół obowiązkowo mają pójść dzieci siedmioletnie. 

Kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Minister Edukacji Narodowej skierowała list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty. Minister Anna Zalewska przedstawiła w nim najważniejsze kierunki zmian, które będą zaprezentowane w postaci projektów ustaw w połowie września. Wśród najważniejszych decyzji porządkujących system edukacji, które będą realizowane od nowego roku szkolnego 2016/2017 wymienić można m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.  Jak informuje Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty, ta zmiana spowodowała, że w tym roku szkolnym będzie znacznie mniej dzieci w pierwszych klasach, niż w roku poprzednim. – W tym roku to rodzice decydują o tym, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do pierwszej klasy, czy do zerówki. Jeszcze dokładnej liczby nie możemy podać, bo to cały czas się zmienia, ale szacujemy, że w naszym województwie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpocznie ponad 13 tysięcy uczniów – wyjaśnia.  Renata Krzak - Zagnińska z wydziału edukacji w kieleckim ratuszu uzupełnia, że  pomimo wprowadzonej zmiany  wielu rodziców decyduje się zapisywać swoje sześcioletnie dzieci do klasy pierwszej - Obecnie w Kielcach, w pierwszych klasach mamy 252 dzieci w tym wieku – podsumowuje.

W tym roku szkolnym nie będzie już sprawdzianu dla szóstoklasistów. Zdaniem świętokrzyskiego kuratora oświaty, jest to dobra zmiana. – To był dla uczniów niepotrzebny stres. Dlatego decyzja o likwidacji sprawdzianu po szóstej klasie była długo oczekiwana – komentuje. Wśród zmian wprowadzonych przez MEN są także: możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych, usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych czy ujednolicenie terminów organizacji roku szkolnego. Ale to nie koniec. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone najprawdopodobniej od roku szkolnego 2017/2018:  "Od 1 września 2017 r. z mocy prawa, sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, uruchomione zostaną pierwsze klasy szkoły branżowej I stopnia” – czytamy w liście Minister Anny Zalewskiej. Ministerstwo zapowiada, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przedstawiony zostanie w połowie września.

 

Zobacz galerię z rozpoczęcia nowego roku szkolnego w VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Kliknij TUTAJ

 

 

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO