Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Wystawa upamiętni działalność Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska

wtorek, 13 października 2020 15:23 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska". Pod takim tytułem w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach zostanie otwarta wystawa poświęcona działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. 

Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska przyczyniło się do diametralnej zmiany postrzegania szeroko pojętego zagadnienia Zbrodni Katyńskiej. Przede wszystkim upowszechniło prawdę o zbrodni, jej ofiarach oraz sprawcach. Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia, wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu.

Jedną z pierwszych była budowa w 1990 roku na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika "Pomordowanym na nieludzkiej ziemi". Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej wspieranych przez Rodzinę Katyńską powstał monument, który jest symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.

Wiosną 1940 roku z rąk Sowietów zginęło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 procent zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim  Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni - najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Wśród nich krewni ofiar, mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej.

Wernisaż wystawy miał się odbyć 23 października o godzinie 12 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach, jednak został odwołany. O nowym będziemy informować.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO