Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wykład o kanclerzu Wielopolskim

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wykład o kanclerzu Wielopolskim

Kielce / 01 września 2018 / Tekst

Kanclerzowi Janowi Wielopolskiemu i jego najbliższej rodzinie będzie poświęcone spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 2 września, w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach cyklu "Niedziela w muzeum".

 

W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się kilka portretów kanclerza wielkiego koronnego Jana Wielopolskiego, które zostały namalowane przez nieznanych artystów dworskich z XVII i XVIII wieku. Należy do nich popiersie w zbroi i z czerwoną kokardą pod szyją oraz portret reprezentacyjny en pied w zbroi i purpurowym płaszczu, pochodzące z kolekcji Wielopolskich z Chrobrza. Z tego samego zbioru wywodzi się odlew głowy kanclerza w brązie, wykonany według Giacomo Monaldiego w XIX wieku. Do wysokiej klasy portretów dworskich należą również portrety żon kanclerza, Konstancji Krystyny z Komorowskich i Marii Anny Wielopolskiej. Muzeum posiada również całopostaciowe portrety reprezentacyjne dziadka, ojca i synów Jana Wielopolskiego.

Spotkanie poświęcone kanclerzowi Wielopolskiemu i jego najbliższej familii odbędzie się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Poprowadzi je dr Anna Myślińska. Wykład rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna