Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wykład o kanclerzu Wielopolskim

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wykład o kanclerzu Wielopolskim

Kielce / 01 września 2018 / Tekst

Kanclerzowi Janowi Wielopolskiemu i jego najbliższej rodzinie będzie poświęcone spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 2 września, w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach cyklu "Niedziela w muzeum".

 

W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się kilka portretów kanclerza wielkiego koronnego Jana Wielopolskiego, które zostały namalowane przez nieznanych artystów dworskich z XVII i XVIII wieku. Należy do nich popiersie w zbroi i z czerwoną kokardą pod szyją oraz portret reprezentacyjny en pied w zbroi i purpurowym płaszczu, pochodzące z kolekcji Wielopolskich z Chrobrza. Z tego samego zbioru wywodzi się odlew głowy kanclerza w brązie, wykonany według Giacomo Monaldiego w XIX wieku. Do wysokiej klasy portretów dworskich należą również portrety żon kanclerza, Konstancji Krystyny z Komorowskich i Marii Anny Wielopolskiej. Muzeum posiada również całopostaciowe portrety reprezentacyjne dziadka, ojca i synów Jana Wielopolskiego.

Spotkanie poświęcone kanclerzowi Wielopolskiemu i jego najbliższej familii odbędzie się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Poprowadzi je dr Anna Myślińska. Wykład rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna