Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

We wrześniu odbędzie się Festiwal im. Krystyny Jamroz

czwartek, 06 sierpnia 2020 10:34 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Koncerty na żywo i w streamingu, w obiektach sakralnych i miejscach świeckich w Busku-Zdroju, Kielcach oraz innych miejscowościach województwa świętokrzyskiego. Tak będzie wyglądał tegoroczny, XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się od 12 do 19 września w Busku-Zdroju.

Karolina Kępczyk, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i dyrektor naczelna wydarzenia, podkreśla, że będzie to jeden z nielicznych festiwali muzycznych, który jest organizowany mimo panującej epidemii.

O to, aby się odbył zabiegał także Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i dyrektor artystyczny wydarzenia.

– Festiwal to całe lata ciężkiej pracy zespołowej. Mieliśmy ambitny plan wystawienia musicalu "Jesus Christ Superstar", ale to może w przyszłości. Teraz wybraliśmy repertuar, który nadaje się do ograniczeń, jakich musimy przestrzegać – mówi Artur Jaroń.

Festiwal zainauguruje wersja koncertowa Giacomo Puccini Madame Butterfly, a na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wystąpi Joanna Woś, Bernadetta Grabias, Tomasz Kuk, Stanisław Kufluk, Mateusz Zajdel i Taras Hlushko. W programie znajdą się arie, duety i ensemble z opery "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego.

W niedzielę, 13 września, przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się koncert na trawie "Standardy muzyki rozrywkowej XX wieku", podczas którego wystąpi Orkiestra Dęta działająca przy tej instytucji, "Buscy artyści dla Krystyny Jamroz" gdzie zaprezentują się Roma Owsińska, Joanna Nawrot, Jakub Oczkowski oraz Buska Orkiestra Zdrojowa oraz koncert w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Solcu-Zdroju.

W kolejnych dniach zaplanowane zostały występy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, Zakonie Ojców Franciszkanów przy Sanktuarium i Parafii Nawiedzenia NMP w Pińczowie i Kieleckim Centrum Kultury, Kościele ojców Bernardynów w Opatowie oraz Kościele Wniebowzięcia NMP w Szańcu.

– Polecam szczególnie zespół Affabre Concinui, który zaprosiliśmy na dwa koncerty. Wystąpi on w Bazylice w Wiślicy z programem od Renesansu aż do słynnego Bolero Morisa Ravela, a żeby ci, którzy się zachwycą mieli możliwość posłuchania czegoś innego w KCK będą jeszcze "Muzyczne Żarty" – zachęca Artur Jaroń. – Affabre Concinui to sekstet wokalny, który potrafi zadziwić nie tylko śpiewem, ale także zdolnościami dźwiękonaśladowczymi – dodaje.

Na scenie pojawią się także Krystyna Janda oraz zespół Raz, Dwa, Trzy.

– Festiwal włączy się również w obchody stulecia urodzin papieża Jana Pawła II. Tej postaci dedykowane są trzy koncerty - w Bazylice w Wiślicy, w kościele w Ożarowie gdzie wystąpi Chór Fermata pod dyrekcją Ewy Robak oraz w kościele św. Brata Alberta, gdzie wystąpi Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej – informuje Artur Jaroń.

– Nie zabraknie również kawiarenek festiwalowych, które będą odbywać się w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness, Bristol Art&Medical Spa oraz Pensjonacie Sanato w Busku-Zdroju. Gośćmi będą Joanna Woś, Yevgenij Bozhanov, Tomasz Strahl, Dominik Sutowicz i Jakub Oczkowski – uzupełnia Karolina Kępczyk.

Na ostatni dzień Festiwalu, 19 września, zaplanowane zostały dwa wydarzenia. O godzinie 11 Koncert na trawie "Młode Pokolenie Festiwalowe", podczas którego wystąpią Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Busku-Zdroju i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Festiwal zakończy koncert "Pięciu Tenorów", który odbędzie się o godzinie 18 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wystąpią Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Dawid Kwieciński, Krzysztof Marciniak i Orkiestra Festiwalowa. W programie znajdą się arie z operetek i musicali Kalman, Strauss, Verdi, Bernstein, wiązanki pieśni z repertuaru Jana Kiepury, Ninon, Signorina, Brunetki - blondynki, pieśni neapolitańskie i latynoskie.

jamroz

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO