Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Warsztaty z folkiem kieleckim

poniedziałek, 11 lipca 2016 12:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Jan Wieczorek
Dariusz Skrzyniarz

Po raz kolejny uczyć będą zanikających form tańca, śpiewu, muzyki instrumentalnej i rękodzieła. W ostatnią niedzielę lipca rozpoczyna się 20. Kielecki Tabor Domu Tańca w Sędkowie koło Łagowa. To tygodniowe folklorystyczne warsztaty z twórcami ludowymi. Ważną pozycję zajmie tradycyjna muzyka kielecka, która dawniej towarzyszyła weselom czy wiejskim zabawom.

Organizatorzy przyznają, że Tabor jest „szkołą tradycji”. Tradycyjna muzyka, która jest tematem warsztatów, zachowuje autentyczność i niestylizowane brzmienie. Wydarzenie ma charakter edukacyjny, naukowy, artystyczny i społeczny. Ważny jest aspekt integrujący, który można zaobserwować podczas codziennych Taborowych potańcówek przy muzyce ludowej.

W programie Taboru znalazły się warsztaty z tańca, śpiewu, gry na poszczególnych instrumentach, spacery zielarskie i inne. Wiedzę i umiejętności przekazywane są przez mistrzów starszego pokolenia. Nauka oparta jest o potencjał lokalnych muzykantów, śpiewaczek, tancerzy czy rzemieślników. W wydarzenie angażuje się między innymi kapela Tęgie Chłopy, która specjalizuje się w muzyce Kielecczyzny. To jedna z okazji do ratowania zanikającego piękna sztuki ludowej.

20. Kielecki Tabor Domu Tańca rozpocznie się 31 lipca i potrwa do 7 sierpnia. Każdy jego dzień składa się z trzech pasm warsztatowych, wykładu oraz potańcówki. Wszystko odbywać się będzie w Ośrodku Twórczości Ludowej w Sędku. Udział w wydarzeniu jest odpłatny, a szczegóły oferty można znaleźć na stronie Kieleckiego Taboru. Tam też znajdują się szczegóły programu.

Organizatorami wydarzenia jest stowarzyszenie zajmujące się ochroną kultury tradycyjnej „Dom Tańca” i Stowarzyszenie To.pole.

Wykorzystana fotografia autorstwa Jana Wieczorka pochodzi ze zbiorów Archiwum Wizualnego Ośrodka Badań Sandomierszczyzny Myjakpress.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO