Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

W Tokarni zrobi się słodko. Przed nami Piknik Pszczelarski

poniedziałek, 28 września 2020 11:28 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Konkurs o życiu pszczół, wyroby z miodu i produkty pszczele. To wszystko, co czeka na nas na VIII Pikniku Pszczelarskim organizowanym już w najbliższą niedzielę, 4 października, w Tokarni. Piknik w parku etnograficznym odbywa się w ramach cyklu „Rodzinne niedziele w skansenie”.

Wydarzenie rozpocznie Msza święta o godzinie 11 w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy, z udziałem między innymi pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach.

Przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a także Rejonowych Kół Pszczelarzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie. Z uczestnikami pikniku spotka się bartnik Marek Grabowski, który przedstawi historię bartnictwa na Kielecczyźnie. Zostanie zaprezentowana też barć kłodowa, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna.

– Poprosimy pszczelarzy biorących udział w pikniku o wypowiedzi na temat specyfiki ich zajęcia, rodzinnych tradycji, a także na temat walorów zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodów i wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich – mówi Małgorzata Imiołek, kierownik działu edukacji etnograficznej Muzeum Wsi Kieleckiej.

W sektorze małomiasteczkowym pojawią się stoiska najlepszych producentów miodów z województwa świętokrzyskiego, a także z Podkarpacia. Będzie można kupić na nich wiele gatunków znakomitego miodu, produkty pszczele takie jak wosk i pyłek oraz wyroby powstałe na bazie miodu - pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną także wybrane tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich.

Na imprezie zostanie udostępniona również wystawa „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w chałupie ze Słupi Starej, w sektorze świętokrzyskim. Odbędzie się też konkurs dla najmłodszych o życiu pszczół; nagrodą w nim będzie słoik miodu. Nie zabraknie także rozmów z Michałem Gabrysiem, pszczelarzem z Lelusina, który zaprezentuje działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich oraz Krzysztofem Antoszewskim, który opowie o przebiegu akcji „Pszczoły w mieście”.

Piknik potrwa do godziny 16. Jego organizatorką jest dr Małgorzata Imiołek, kierownik działu edukacji etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO