Na antenie: 100 pomysłów na weekend
Piotr Zawadzki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Na antenie: 100 pomysłów na weekend
Piotr Zawadzki
online button
online button

KULTURA KIELCE

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Kielce / 11 września 2017 / Tekst

Trwa najważniejsze i największe wydarzenie kulturalne na Starym Kontynencie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji różne imprezy przygotowuje wielu organizatorów z naszego województwa. Oto, co w najbliższych dniach będzie działo się w Kielcach.

We wtorek 12 września o godzinie 12 na Rynku zaprezentowana zostanie ekspozycja pt. „Znane i nieznane Ziemi Kieleckiej”. Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe wraz z Muzeum Historii Kielc. Autorzy przypomną popularne w całym kraju smakołyki wytwarzane w zakładach PSS Społem, wyroby ozdobne Zakładów Porcelany w Ćmielowie czy elementy wyposażenia wojskowego produkowane przez Kielecką Hutę Ludwików.

W czwartek 14 września o godzinie 12 odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy, ale tym razem w murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zobaczymy zbiór fotografii ph. „Krajobraz w obiektywie kieleckich mistrzów”. Będą się na nią składały zdjęcia cenionych twórców, takich jak Paweł Pierściński, Andrzej Borys czy Janusz Buczkowski.

W piątek 15 września o godzinie 11 zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka na spotkanie „Prawda czasu – prawdą obrazu. Człowiek twórcą czy niszczycielem krajobrazu?”.

Na sobotę 16 września rewelacyjną imprezę przygotowuje Teatr im. Stefana Żeromskiego. Od godziny 10 do 14 artyści oprowadzą widzów po zakamarkach zabytkowej kamienicy, w której mieści się instytucja. Przy okazji odbędzie się kiermasz rekwizytów i fragmentów scenografii ze spektakli. Tego samego dnia w Dworku Laszczyków będziemy mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawę pt. „Byliśmy jeszcze dziećmi... Dzieci Kielecczyzny w latach II wojny światowej”.

Ostatniego dnia tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza Wojewódzki Dom Kultury. W niedzielę 17 września o godzinie 17 instytucja otworzy poplenerową wystawę pt. „WDK – pocztówka z przeszłości”. Na planszach zobaczymy powiększone fotografie 80-letniego gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury na tle zmieniającego się krajobrazu miasta.

Europejskie Dni Dziedzictwa ustanowione zostały w 1991 roku. W organizację serii imprez kulturalnych każdego roku angażuje się wiele państw z naszego kontynentu. W ciągu całych EDD na terenie województwa świętokrzyskiego okolicznościowe imprezy przygotowane zostały w 30 różnych miejscach. - Myślę, że właściciele zabytkowych obiektów, instytucji kultury przekonują się, że warto otwierać swoje podwoje dla szerokiej publiczności. Warto podkreślić, że w tych dniach wstęp do miejsc uczestniczących w Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. To ważne, bo czasem zakup biletu jest barierą - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu urzędu marszałkowskiego odpowiedzialnego m in za kulturę.

Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa przyświeca hasło „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Szczegóły programu świętokrzyskich wydarzeń znajdziemy na stronie edd.nid.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna