Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Teatr Żeromskiego żegna się ze starą siedzibą

wtorek, 15 września 2020 12:19 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wirtualny spacer oraz premiera filmu dokumentalnego będą towarzyszyły pożegnaniu dotychczasowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obydwa wydarzenia zostały zaplanowane na najbliższą sobotę.

Jak informuje Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, wirtualny spacer jest sposobem na utrwalenie zabytkowych przestrzeni budynku, który wkrótce przejdzie generalny remont.

– Za pośrednictwem internetu zaprezentujemy widzom wnętrza zabytkowej kamienicy przy Sienkiewicza 32, która od 140 lat jest siedzibą kieleckiej sceny dramatycznej. Spacer obejmie, m.in. garderoby, hotelik, pomieszczenia administracyjne, kostiumerię oraz pracownie rzemieślnicze – informuje Paulina Drozdowska.

Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych pod hasłem "Moja droga". Wirtualny spacer po Teatrze będzie dostępny na stronie internetowej instytucji od 19 września, od godziny 10.

Tego samego dnia o godzinie 19 na dziedzińcu Teatru odbędzie się pożegnanie zabytkowej kamienicy, połączone z premierą filmu dokumentalnego zatytułowanego "Sienkiewicza 32".

– Film pokazuje przemiany, jakim podlegał sam budynek, a także teatr na przestrzeni lat. Produkcja została zrealizowana w zabytkowych wnętrzach kryjących ciekawetajemnice związane z artystami i ludźmi, którzy współtworzyli i tworzą kielecką scenę dramatyczną. Wierzymy, że nasz film stanie się także wizytówką regionu, jego bogatej historii i promocją działalności kulturalnej – mówi rzeczniczka Teatru.

W kasie impresariatu czeka pięć podwójnych zaproszeń na to wydarzenie. Dostaną je ci widzowie, którzy zgłoszą się po nie do piątku, jako pierwsi.

Teatr czeka gruntowna przebudowa, rozbudowa i renowacja. W związku z tym przenosi on swą działalność na trzy lata do nowej sali, która będzie mieścić się w Wojewódzkim Domu Kultury (wejście od alei Legionów).

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO