Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki rozpoczęło akcję „Bądźmy Razem”

czwartek, 09 kwietnia 2020 16:52 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

W ramach inicjatywy „Bądźmy Razem” kieleckie Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki postanowiło wystawić na licytację obrazy swoich podopiecznych. Zgromadzone w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali i Domów Pomocy Społecznej.

- Podczas rozmów z opiekunami osób starszych i niepełnosprawnych dowiedzieliśmy się, że obecna sytuacja bardzo negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne ich podopiecznych. Wielu z nich nie do końca rozumie co się dzieje, są przerażeni, sfrustrowani. Bardzo chcieliśmy sprawić, aby poczuli się lepiej - mówi Grzegorz Degejda, współtwórca Stowarzyszenia Przystań dla Sztuki.

- W naszej pracowni mamy ponad sto grafik wykonanych przez naszych podopiecznych, czyli osoby chore na Alzheimera, Parkinsona, ale również chorych z zespołem Downa oraz seniorów. Postanowiliśmy spróbować je zlicytować i tym samym nie tylko przyczynić się do poprawy ich samopoczucia, ale również pomóc w walce z koronawirusem. Zgromadzone w ten sposób fundusze pozwolą nam na zakup środków dezynfekujących dla szpitali, chcemy również wesprzeć Domy Pomocy Społecznej - tłumaczy Degejda.

Ceny prac są symboliczne i wahają się od dziesięciu do dwudziestu złotych. - Jeśli ktoś ma ochotę dać więcej, nic nie stoi na przeszkodzie. Aby przyłączyć się do akcji wystarczy wejść na profil stowarzyszenia na Facebooku, a następnie kliknąć w zakładkę „sklep”. Tam pojawią się wszystkie dostępne grafiki, wystarczy kliknąć w jedną z nich i zostawić komentarz, a następnie skontaktować się z nami w wiadomości prywatnej - informuje Degejda.

Każda osoba, która zakupi pracę będzie mogła sama zdecydować, jaką drogą chce ją otrzymać. - Istnieje możliwość wysyłki pocztą, to natomiast będziemy robić maksymalnie raz w tygodniu, tak aby nie narażać siebie i innych. Grafiki będzie można także odebrać osobiście w pracowni oprawy obrazów przy ulicy Wesołej - dodaje współtwórca stowarzyszenia.

Oprócz prac autorstwa podopiecznych stowarzyszenia na stronie pojawią się również te wykonane przez kieleckich i krakowskich artystów, którzy postanowili przyłączyć się do akcji.

Link do strony: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Przysta%C5%84-dla-Sztuki-478221132974854/

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO