Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego działa w internecie

środa, 13 maja 2020 16:44 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wykłady, konkurs literacki i program literacki w formule online to propozycje Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach na czas pandemii. Udział w nich możliwy jest poprzez  kanał YouTube i profil na Facebooku Stowarzyszenia.

W ramach cyklu "ABC judaizmu i kultury żydowskiej" odbyły się już dwa wykłady online prowadzone przez prof. Pawła Śpiewaka i kantora Symchę Kellera. Teraz Stowarzyszenie zaprasza na kolejne wydarzenia w formule internetowej.

16 maja o godzinie 20.15 odbędzie się premiera programu literackiego pt. "77 lat wcześniej w Warszawie" w interpretacji znakomitego aktora Jerzego Treli. To opis, dzień po dniu, powstania w getcie warszawskim. Usłyszymy teksty  literackie i świadectwa, które zebrała Barbara Toruńczyk, redaktor naczelny "Zeszytów Literackich". Data i godzina premiery nie jest przypadkowa, ponieważ symbolicznym aktem triumfu Niemców nad powstaniem w getcie było zburzenie Wielkiej Synagogi w Warszawie 16 maja 1943 roku o godzinie 20.15.

24 maja o godzinie 17 w ramach cyklu "ABC judaizmu" odbędzie się wykład online prof. Jana Grosfelda pt. "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów? Judaizm daleki czy bliski?". Wykładowca jest politologiem, ekonomistą, działaczem katolickim, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lat aktywnie działa na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, będąc członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem.

W poniedziałek, 19 maja, członkowie Stowarzyszenia posprzątają kielecki cmentarz żydowski. Chętnych zapraszają do pomocy od godziny 16, prosząc o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Ponadto, od 11 maja uczniowie szkół mogą brać udział w Konkursie Literackim Stowarzyszenia im. Jana Karskiego online. Jego myślą przewodnią jest przesłanie Jana Karskiego: "Pamiętajcie, że świat jest pełen niesprawiedliwości, a nawet zła, którym winniście się z odwagą przeciwstawiać. O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć". Konkurs polega na napisaniu pracy, w dowolnej formie literackiej, na jeden z trzech tematów nawiązujących do wezwania Karskiego.  Prace należy nadesłać pocztą mailową do 10 czerwca 2020 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.jankarski.org.pl/konkurs-literacki

Więcej informacji o inicjatywach Stowarzyszenia znajduje się na stronie www.janakraki.org.pl oraz na Facebooku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO