Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Sienkiewicz w obronie polskości

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Sienkiewicz w obronie polskości

Oblęgorek / 09 sierpnia 2018 / Tekst

"Głos w sprawie Polski. Wystąpienia Henryka Sienkiewicza w obronie polskości w zaborze pruskim" to temat wykładu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Spotkanie zostanie zorganizowane w ramach cyklu "Niedziela w Muzeum".

Henryk Sienkiewicz często w swojej twórczości bronił rodaków przed germanizacją, wywłaszczeniem i wynarodowieniem. Swoje poglądy przedstawiał w tekstach publicystycznych, w których zdecydowanie sprzeciwiał się działalności Prusaków. W 1909 roku zorganizował międzynarodową ankietę, w ramach której zebrał wypowiedzi 250 znanych naukowców, pisarzy, publicystów i artystów, potępiających politykę wywłaszczeniową. Wyniki ankiety opublikowano w europejskiej prasie, a później w książce "Prusy i Polska". Germanizacja znalazła także odbicie w twórczości Noblisty. W momencie jej największego nasilenia ukazała się powieść "Krzyżacy". Walka Polaków o zachowanie tożsamości narodowej, tradycji i kultury pod naporem niemieckim stanowiły przedmiot nieustannej troski Sienkiewicza, którego działalność literacka oraz publicystyczna budziła i umacniała poczucie dumy narodowej u czytelników w każdym z zaborów.

O tym wszystkim powie podczas swojego wykładu w Oblęgorku Beata Żelazny z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna