Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Pożegnanie Króla: Verdi”. Premierowy spektakl KTT na otwarcie "Przestrzeni sztuki"

wtorek, 15 września 2020 10:59 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na inaugurację pilotażowego programu „Przestrzenie sztuki”, który ma na celu aktywizowanie mieszkańców Kielc i regionu. Cykl rozpocznie premiera spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”.

„Przestrzenie sztuki” to ogólnopolski program wdrożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego. Miasto Kielce i nasz region stały się jednym z ośrodków, w którym realizować będzie ten pilotażowy projekt z wiodącą rolą tańca. Kielecki Teatr Tańca został operatorem wydarzenia.

W ramach edycji 2020 KTT zaplanował cztery wydarzenia. Jednym z większych projektów jest spektakl społeczno-artystyczny pod tytułem „Pożegnanie Króla: Verdi” zainspirowany szekspirowskim „Królem Learem” i muzyką Giuseppe Verdiego. Przedstawienie rozpocznie cykl „Przestrzenie sztuki”.

– Kielecka publiczność będzie miała wyjątkową okazję, by zobaczyć widowisko nietypowe, w którym na jednej scenie łączą się i przenikają różne światy artystyczne i społeczne. W opowieść o królu Learze wprowadzą widzów  tancerze Kieleckiego Teatru Tańca oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” – informuje Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Pozostałymi wydarzeniami zaplanowanymi w cyklu są też warsztaty tańca dla seniorów, które będą trwać do końca roku. Uczestniczący w zajęciach mają możliwość spędzić czas z innymi seniorami i zdobyć nowe umiejętności w postaci podstaw tańca towarzyskiego i stepowania.

Kolejnymi z projektów są także trzydniowe warsztaty filmowania i montażu tańca „Film and Edit THE DANCE!”, które będą realizowane w listopadzie. Program warsztatów połączy teorię z praktyką. Obejmą one wykłady wprowadzające z teorii filmowania i montażu oraz zajęcia z operatorami na profesjonalnej scenie, w trakcie których uczestnicy warsztatów będą nagrywać ruch i taniec.

Między październikiem a grudniem odbędzie się także rezydencja choreograficzno-warsztatowa dla choreografów i pedagogów w dziedzinie tańca scenicznego.

Premiera sceniczna przedstawienia otwierającego „Przestrzenie sztuki” odbędzie się już w piątek, 18 września. Zaplanowaną ją na godzinę 18 na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl składa się z jednego aktu, który potrwa około 70 minut. Bilety na niego można nabyć w cenie 30 złotych (dzieci), 55 zł i 65 zł. Można je rezerwować pod numerem telefonu 41 367 67 12 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO