Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

„Od alegorii do autorskiego znaku”

Ze sztuką współczesną zakorzenioną w symbolice chrześcijaństwa będzie można zapoznać się zwiedzający wystawę  „Od alegorii do autorskiego znaku”, która zostanie otwarta 22 marca w Muzeum Dialogu Kultur. Jej autorem jest Artur Ptak.

Wystawa „Od alegorii do autorskiego znaku” to prezentacja cyklu prac, których temat  zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa postrzeganego przez pryzmat znaku i jego szeroko rozumianej dominacji w kulturze chrześcijańskiej oraz przestrzeni publicznej. Odniesień i inspiracji należy szukać w prostym języku plakatu, gdzie, podobnie jak w omawianych pracach, jest mnóstwo niedopowiedzeń. W przedstawionym projekcie artystycznym znak i symbol stają się równoważnym przekazem informacji. Prezentowane w nowej formie wizualnej obiekty religijne łączą w sobie reklamę i wzornictwo użytkowe.

Na cykl składają się obrazy, które mają charakter mieszany (symbole), oraz prace alegoryczne o charakterze narracyjnym. Intencją autora było nadanie pracom postaci ikon poprzez materiał, z jakiego są współtworzone, czyli drewna (jako podłoża), z którym następnie połączone zostały tworzywa sztuczne.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 2 czerwca.

Wystawa została objęta honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Artur Ptak

Doktor sztuki, wszechstronny artysta, tworzący w dziedzinie grafiki, malarstwa, fotografii i formy przestrzennej. Związany zawodowo z Muzeum Narodowym w Kielcach. Autor wystaw indywidualnych (Kielce 2009 i 2014, Nowy Sącz 2008 i 2015) i zbiorowych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO