Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Nowe obrazy w Muzeum Narodowym

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Nowe obrazy w Muzeum Narodowym

Kielce / 14 sierpnia 2018 / Tekst
Nowe obrazy w Muzeum Narodowym Muzeum Narodowe w Kielcach

Obrazy "Połów ryb" Franciszka Kostrzewskiego i "Wspomnienie" Józefa Szermentowskiego powiększyły kolekcję Muzeum Narodowego w Kielcach. Oba dzieła będzie można oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego, która zostanie otwarta w maju przyszłego roku.

 

Józef Szermentowski i Franciszek Kostrzewski należeli do nurtu polskiego i europejskiego realizmu II połowy XIX wieku. Obaj związani byli z regionem świętokrzyskim, kształcili się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych i należeli do „cyganerii malarskiej”, skupionej wokół Marcina Olszyńskiego. Obaj przebywali w Kielcach, na zaproszenie kolekcjonera i mecenasa młodych artystów Tomasza Zielińskiego. Obaj też uprawiali malarstwo pejzażowo-rodzajowe i ilustratorstwo, krytycznie przedstawiając sytuację chłopów i biedoty miejskiej.

"Połów ryb" Franciszka Kostrzewskiego powstał w 1864 roku, czyli w najlepszym okresie twórczości artysty, gdy ten skupiony był głównie na malarstwie, porzuconym w latach późniejszych na rzecz rysunku i karykatury. Obraz ma kompozycję charakterystyczną dla wielu prac Kostrzewskiego, czyli przedstawień grup postaci rozmieszczonych na kilku planach rozległego krajobrazu. W "Połowie ryb" na pierwszym planie artysta umieścił krępego mężczyznę i zapewne sprzedającego mu rybę, kilkuletniego chłopca. Głębiej widać między innymi kobietę klęczącą przy cebrzyku i obierającą rybę, raczkujące u jej boku małe dziecko, a także dwóch mężczyzn łowiących ryby w sieć. Z pieczołowitością i drobiazgowością odtworzone zostały stroje poszczególnych osób. Warto zwrócić uwagę na znakomite przedstawienie zieleni, łączące drobiazgowość przywołującą skojarzenia z manierą mistrzów niderlandzkich z prowadzoną przez artystę podczas studiów plenerowych własną obserwacją przyrody.

Obraz "Wspomnienia" Józefa Szermentowskiego namalowany został w 1865 roku w Paryżu. W tym samym roku pokazano go na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Literatura i prasa wzmiankują o kilku wersjach tego tematu. Już po roku Szermentowski powtórzył motyw, malując kompozycję zamkniętą w ciaśniejszym kadrze, przybliżył nieco postać kobiety, zrezygnował natomiast z zabudowań w tle.

W kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się 34 obrazy Józefa Szermentowskiego, tym samym, jest to największy zbiór prac tego artysty w zasobach muzealnych w Polsce. Pochodzą one z różnych okresów twórczości, od wczesnych, z pierwszej połowy lat 50. XIX wieku po dzieła dojrzałe, tworzone już w Paryżu.

Obydwa dzieła będą eksponowane w Galerii Malarstwa Polskiego, która zostanie otwarta po zakończeniu remontu w maju 2019 roku. Będzie się w niej znajdować osobna sala poświęcona Szermentowskiemu i Kostrzewskiemu. Teraz obrazy można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie na czas remontu została wypożyczona znaczna część zbiorów muzealnych.

Obrazy zostały zakupione przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach programu ministerialnego Kolekcje Muzealne. Zakup dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wkład własny zapewnił drugi organizator muzeum, czyli województwo świętokrzyskie. Łączna kwota dwóch obrazów to ponad 150 tysięcy złotych.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna