Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Niedziela w muzeum. "Ojczyzna duszy Stefana Żeromskiego"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Niedziela w muzeum. "Ojczyzna duszy Stefana Żeromskiego"

Kielce / 23 sierpnia 2018 / Tekst

Obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe można zobaczyć na wystawie czasowej w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W najbliższą niedzielę po ekspozycji poświęconej regionalizmowi zainteresowanych oprowadzi kurator wystawy Sylwia Zacharz.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie to kolejne wydarzenie z cyklu "Niedziela w muzeum" organizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Tym razem uczestnicy spotkają się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie będą mogli obejrzeć wystawę czasową zatytułowaną "Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu".

Pisarz w swojej twórczości prezentował nowoczesne, antropologiczne podejście do pojmowania i zrozumienia kultury. W swojej wielkiej rozprawie publicystycznej pt. "Snobizm i postęp", nazywanej biblią polskiego regionalizmu dowodził jak niezmiernie ważne dla polskiej kultury jest czerpanie z twórczości ludowej, bogatego folkloru, gwar, klechd czy obyczajów ludowych.

Na ekspozycji znajdują się obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe takie jak wesele, śmigus–dyngus czy kolędnicy. W gablotach pokazane są autentyczne teksty gwarowe, których można także posłuchać. Wśród eksponatów są także rękopis "Snobizmu i postępu" oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze.

Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę czasową, którą uczestnicy zwiedzą w niedzielę, będzie można oglądać do 31 października.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna