Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Niedziela w muzeum. "Ojczyzna duszy Stefana Żeromskiego"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Niedziela w muzeum. "Ojczyzna duszy Stefana Żeromskiego"

Kielce / 23 sierpnia 2018 / Tekst

Obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe można zobaczyć na wystawie czasowej w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W najbliższą niedzielę po ekspozycji poświęconej regionalizmowi zainteresowanych oprowadzi kurator wystawy Sylwia Zacharz.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie to kolejne wydarzenie z cyklu "Niedziela w muzeum" organizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Tym razem uczestnicy spotkają się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie będą mogli obejrzeć wystawę czasową zatytułowaną "Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu".

Pisarz w swojej twórczości prezentował nowoczesne, antropologiczne podejście do pojmowania i zrozumienia kultury. W swojej wielkiej rozprawie publicystycznej pt. "Snobizm i postęp", nazywanej biblią polskiego regionalizmu dowodził jak niezmiernie ważne dla polskiej kultury jest czerpanie z twórczości ludowej, bogatego folkloru, gwar, klechd czy obyczajów ludowych.

Na ekspozycji znajdują się obrazy i rzeźby ukazujące codzienne życie wsi oraz zwyczaje i obrzędy ludowe takie jak wesele, śmigus–dyngus czy kolędnicy. W gablotach pokazane są autentyczne teksty gwarowe, których można także posłuchać. Wśród eksponatów są także rękopis "Snobizmu i postępu" oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze.

Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę czasową, którą uczestnicy zwiedzą w niedzielę, będzie można oglądać do 31 października.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna