Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Muzyka klasyczna lekko podana

4 sierpnia o godzinie dwudziestej w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się koncert Anniki Mikołajko oraz Karola Osmana. Program będzie obejmował utwory z zakresu standardów jazzowych, musicalu, muzyki filmowej oraz operetki. Ponadto zostaną zaprezentowane dwie autorskie kompozycje.

Annika Mikołajko - Sopran koloraturowy, muzyk, multiinstrumentalistka, pedagog, żeglarka, magister sztuk muzycznych oraz wokalistyki, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziałach Edukacji Artystycznej i Rytmiki, Wokalno-Aktorskim a także absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach i zajęciach m.in. u Stefanii Donzelli, Jerzego Artysza, Bożeny Harasimowicz, Janusza Niziołka, Aleksandry Raszyńskiej, Christopha Strehla, Olgi Pasiecznik, Kate Peterson i Małgorzaty Ratajczak. Jako solistka debiutowała na scenie Filharmonii Krakowskiej w operze „Peleas i Melizanda” pod batutą Gabriela Chmury. Zajmuje się wykonawstwem muzyki operowej, operetkowej, oratoryjnej, chóralnej i współczesnej. Współpracuje jako solistka z wieloma chórami i młodymi kompozytorami. Zaśpiewała między innymi partię solową w oprawie muzycznej Jana Pilcha do filmu animowanego „Xo Xo – Pocałunki i uściski” Wioletty Sowy oraz jako solistka na koncercie premierowym utworów Eugeniusza Popławskiego i Silvera Coopera. Była solistką w prawykonaniu utworu Michała Dormana „Dodi li va ‘ani lo” oraz utworu Karola Osmana „Hortus Nocti”. Prowadzi szereg warsztatów muzycznych i umuzykalniających. W ramach szerzenia kultury morskiej wydała w 2017 roku książkę „Szanty i ich muzyczno-edukacyjny charakter w środowisku marynarzy w erze wielkich żaglowców”. 

Karol Osman - Kompozytor, aranżer, nauczyciel, organista, akompaniator, magister sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kompozycji (ze specjalizacją: kompozycja filmowa i teatralna) u prof. dr. hab. W. Widłaka. Swój warsztat kompozytorski doszkalał na kursach mistrzowskich m.in. u Zygmunta Krauzego, Hanny Kulenty, Richarda Bellisa, Christine Meissner, Gabrieli Ortiz, Ivana Buffo, Gavina Greenaway’a. Utwory Karola Osmana były wielokrotnie wykonywane podczas koncertów w uczelni i poza nią – między innymi na koncertach organizowanych przez Koło Naukowe Studentów Kompozycji oraz w ramach 30. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich. Za swoją działalność kompozytorską i szczególne zasługi oraz zaangażowanie w pracy na rzecz Koła Naukowego, którego był przewodniczącym, w 2019 roku otrzymał Dyplom Rektora Akademii Muzycznej. Karol Osman jest finalistą Międzynarodowego Konkursu „Young Talent Award” organizowanego w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. Został również laureatem głównej nagrody w konkursie kompozytorskim „New Vison” organizowanego w ramach "International Chopin and Friends Festival”. Młody kompozytor jest twórcą między innymi muzyki do filmów „Alicja” i „Zostań” w reżyserii Pauliny Michty oraz spektaklu teatralnego „Panna Julie” w reżyserii Przemysława Ostrowskiego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO