Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowuje się do Świąt

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowuje się do Świąt

Kielce / 27 listopada 2018 / Tekst

Różne tradycje regionu świętokrzyskiego związane ze Świętami Bożego Narodzenia będzie można poznać, odwiedzając kiermasz świąteczny i wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" w Dworku Laszczyków w Kielcach. Wydarzenia zaplanowano na 16 grudnia.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej trwają od kilku miesięcy. W tym roku kielczanie będą mogli uczestniczyć w kiermaszu oraz obejrzeć wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" poświęconą tematyce świątecznej.

- Przygotowujemy ją od wielu miesięcy i zawsze chcemy, żeby była ona inna, wyjątkowa, żeby opowiadała jakąś inną historię i jednocześnie przybliżała tą naszą piękną świętokrzyską tradycję związaną z Bożym Narodzeniem, a przecież wszyscy dobrze pamiętamy, że tak naprawdę te tradycje, które teraz pielęgnujemy w swoim domu, wywodzą się ze środowiska wiejskiego. One tam wyrosły, tam były pielęgnowane i w takiej formule przechowały się do dziś - tłumaczy Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa będzie opowiadała o Świętach Bożego Narodzenia na kielecczyźnie i będzie się składała z kilku elementów.

- Kuratorka wystawy doktor Małgorzata Imiołek, która jest również szefową działu Edukacji Etnograficznej w naszym Muzeum, chce opowiedzieć, czym się różniły nasze obrzędy od innych w innych regionach Polski. W pierwszej sali będzie przepiękna szopka betlejemska, ale jej postaci będą ubrane w stroje ludowe wywodzące się z naszego regionu. W tle będzie się znajdował baner ze zdjęciem kieleckiej wsi autorstwa Pawła Piercińskiego - relacjonuje Beata Ryń.

Jakie jeszcze inne atrakcje czekają na zwiedzających wystawę? - Będzie można się zapoznać z historią kolędziorzy i herodów. Będzie też wigilijna kolacja, która zostanie przygotowana tak jak kiedyś, bo teraz już nie pamiętamy, że głównym elementem tego wystroju był chleb, pięknie wyeksponowany na sianku - dodaje rzeczniczka Muzeum.

Wernisaż i otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia. Ekspozycji będzie towarzyszył kiermasz świąteczny na dziedzińcu Dworku Laszczyków.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna