Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Muzeum Narodowe z wystawą malarską B. Biegasa

wtorek, 31 lipca 2018 11:57 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

W oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, czyli w Muzeum Dialogu Kultur przy ul. Rynek 3 jest dostępna czasowa wystawa malarska Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką".

Bolesław Biegas zasłynął głównie z rzeźby, a po raz pierwszy w Kielcach można zobaczyć jego malarstwo. Wystawa zawiera dwa słynne cykle autorstwa tego malarza, czyli "Wampiry wojny" i "Politycy". Pierwszy z nich jest alegorią  wiecznej walki człowieka ze złem, które zawsze przybiera postać kobiety. Natomiast oglądając drugi cykl, można zauważyć XX wiecznych polityków, do których należą m.in. Józef Piłsudski, Winston Churchill, a także ci, którzy wywołali II wojnę światową: Adolf Hitler, Józef Stalin, czy Benito Mussolini. - Malarstwo Biegasa mówi o kwestiach, które są dla nas aktualne, a mianowicie, jak sztuka opowiada o polityce oraz jak artyści widzą zmiany istniejące w świecie, który ich otaczał. Na przestrzeni 100 - leci autor z początku XX wieku obserwował różne zmiany związane z bolesną historią Europy i starał się przedstawić je na swoich obrazach - mówiła Natalia Łakomska z Muzeum Narodowego w Kielcach.

32 prace artysty są dostępne dla zwiedzających do 15 września w Muzeum Dialogu Kultur, a więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum www.mnki.pl/mdk.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO