Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentowało nowe obrazy. Udało się je zakupić dzięki dotacji Ministerstwa Kultury

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentowało nowe obrazy. Udało się je zakupić dzięki dotacji Ministerstwa Kultury

Kielce / 14 sierpnia 2019 / Tekst
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentowało nowe obrazy. Udało się je zakupić dzięki dotacji Ministerstwa Kultury Fot. Małgorzata Stępnik

O dwa nowe płótna powiększyło swoją kolekcję Muzeum Narodowe w Kielcach. Są to "Wenecja" Henryka Sienkiewicza oraz "Pejzaż z rzeką" Józefa Szermentowskiego. Zakup dzieł został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne.

"Wenecja" Henryka Sienkiewicza to jedyna znana praca malarska sygnowana przez autora, należy uznać ją za unikat. Muzeum Narodowe w Kielcach posiada liczne rysunki autora "Trylogii", którymi pisarz chętnie ozdabiał swoją korespondencję i rękopisy. W źródłach istnieją przesłanki, choć brakowało do tej pory dowodu, aby pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, podejmował samodzielne próby malarskie. Tym bardziej cenny jest obraz z jego sygnaturą.

Drugim płótnem, które wzbogaci kolekcję Muzeum jest  "Pejzaż z rzeką" Józefa Szermentowskiego. Pochodzi ono z najlepszego okresu twórczości artysty. To dzieło doskonale korespondujące z innymi obrazami z tego okresu, znajdującymi się w zbiorach muzeum w Kielcach. Wraz z nimi stworzy całość w nowo otwartej galerii malarstwa. Kolekcja malarstwa Szermentowskiego, znajdująca się w zbiorach kieleckiego Muzeum jest najbogatszą w kraju.

Oba obrazy kosztowały w sumie prawie 170 tysięcy złotych. Ponad połowę tej kwoty sfinansowała dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Wenecję" można oglądać w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. "Pejzaż z rzeką" jest 35. obrazem autorstwa Józefa Szermentowskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ