Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Meble z napompowanego metalu. Nowa wystawa w IDK

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Meble z napompowanego metalu. Nowa wystawa w IDK

Kielce / 02 grudnia 2017 / Tekst

Instytut Dizajnu w Kielcach otworzył zbiór prac cenionego na świecie twórcy Oskara Zięty. Na ekspozycji zobaczymy obiekty wykonane w innowacyjnej technologii FiDU. Z jej pomocą wykonuje się na przykład metalowe meble czy nietypowe lustra.

Autorzy wystawy pod hasłem „Oskar Zięta. Polskie Projekty. Polscy Projektanci” chcą ukazać jej głównego bohatera jako innowatora oraz projektanta produktów i marek. Odwiedzając galerię główną w Instytucie Dizajnu dowiemy się, co można stworzyć na pograniczu sztuki, nowych technologii i biznesu.

- Technologia FiDU jest efektem długoletnich eksperymentów z materiałem i przemysłem. Chodziło o stworzenie technologii, która umożliwi nam przejście procesu od projektowania do produkcji. Architekci często drukują swoje pomysły na papierze i według mnie tracą wtedy wiele energii. W pierwszej fazie poszukiwaliśmy sposobu na płynne przejście z pięknych form wygenerowanych komputerowo do realnych konstrukcji. To zadanie udało się osiągnąć, a teraz trzeba to tylko wdrożyć – mówił Oskar Zięta.

Metodą kształtowania form wykonywanych z metalu wytłaczanego powietrzem pod ciśnieniem można wykonać zarówno meble, jak i większe konstrukcje. Na wystawie w Kielcach możemy zobaczyć także pierwszy rolowany profil stalowy. Pompując jedną rolkę inżynier jest w stanie uzyskać nawet 4 kilometry profila. Oskar Zięta mówił, że opracowana technologia w przyszłości, być może bardzo odległej, może być wykorzystywana podczas podboju kosmosu. - Zastanawiamy się także gdzie można to wykorzystać na ziemi lub pod jej powierzchnią – dodawał Zięta.

Kolekcja nietypowych mebli będzie dostępna w galerii Instytutu Dizajnu do 11 lutego.

Zobacz zdjęcia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna