Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Malarstwo najwyższych lotów. Muzeum przypomni dzieła polskich realistów

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Malarstwo najwyższych lotów. Muzeum przypomni dzieła polskich realistów

Kielce / 05 grudnia 2017 / Tekst

Wystawę malarstwa realistycznego otworzy Muzeum Narodowe w Kielcach. Kolekcje dzieł XIX-wiecznych artystów zobaczymy na ekspozycji pod hasłem „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Przypomnijmy, że Szermentowski i Kostrzewski byli związani z regionem świętokrzyskim. Malarze przebywali w Kielcach na zaproszenie Tomasza Zielińskiego, kolekcjonera i mecenasa młodych artystów. Przedstawiali wsie i miasta Kielecczyzny.

Gromadzenie i eksponowanie dzieł artystów związanych z regionem to jedno z zadań Muzeum Narodowego w Kielcach. Obecnie żadna inna instytucja nie wystawia tak wielu prac Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego. - Na ich malowidłach będziecie państwo mogli zobaczyć charakterystyczne dla naszego regionu miejsca. To ekspozycja, która jest swego rodzaju zestawieniem tych dwóch artystów. Wystawa może się podobać i zaprezentujemy ją z nadzieją, że przypadnie do gustu naszych gości, zwłaszcza tych z regionu świętokrzyskiego. Kolekcją tych prac wracamy do klasyki, która jest niezwykle przyjemnej i ciepłej - mówi dyrektor MNKi Robert Kotowski.

Kostrzewski i Szermentowski to twórcy, którzy prezentowani są na wystawach stałych wielu dużych instytucji. Jednak, jak mówi kuratorka wystawy Anna Myślińska nikt nie poświęca wiele uwagi tym artystom. - Dzieje się tak dlatego, że rozwój sztuki pozytywizmu, malarstwo monachijczyków, doświadczenia impresjonistów wzbudziły wiele więcej emocji niż początkowe nowatorskie zainteresowanie życiem wsi, pejzażem, które zauważamy u Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego. Tym razem chcemy spojrzeć na tych artystów i ich początkową działalność mającą miejsce w naszym regionie. Myślę, że uroda krajobrazów zainteresuje odwiedzających wystawę – mówi Anna Myślińska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 18. Na wystawie w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zobaczymy ponad 200 dzieł pochodzących z polskich muzeów, bibliotek czy od właścicieli prywatnych.

Poniżej fotografie z wystawy w przygotowaniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna