Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Legionów droga do Niepodległej" wystawa edukacyjna

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Legionów droga do Niepodległej" wystawa edukacyjna

Kielce / 10 sierpnia 2018 / Tekst

Kilkadziesiąt unikatowych zdjęć z opisem i fragmentami poezji znalazło się na wystawie pt. „Legionów droga do Niepodległej", która została otwarta w piątek na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Ekspozycja łączy się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wystawa plenerowa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego ma charakter edukacyjny. Przedstawia kalendarium polskiego zbrojnego czynu niepodległościowego w latach I wojny światowej, bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami żołnierzy Legionów Polskich. Przedstawiają one nie tylko walkę i szlak bojowy, ale także życie codzienne legionistów w różnych sytuacjach i na wielu frontach wojny.   

W skład ekspozycji wchodzi dziewięć podwójnych plansz, na których znajduje się w sumie kilkadziesiąt zdjęć ilustrujących drogę Legionów do niepodległości. Na fotografiach można zobaczyć zarówno wizerunki znanych postaci takich jak marszałek Józef Piłsudski, generał Kazimierz Sosnkowski, generał Józef Haller, jak również tych, którzy do dzisiaj pozostają anonimowi. Ponadto na planszach znalazły się ciekawe opisy oraz poezja, które oddają charakter życia w Legionach.

Zdjęcia, które zamieszczono na planszach pochodzą w dużej mierze z kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie ze zbioru Legionisty Jana Pudełka, jak również z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Część fotografii pochodzi z Narodowej Biblioteki Cyfrowej.

Wystawę opracował grafik Wzgórza Zamkowego Dariusz Ścisło.

- Są tu bardzo interesujące zdjęcia, niektóre publikowane po raz pierwszy. Przedstawiamy drogę zbrojnego dochodzenia do niepodległości, czyli drogę, którą musieli przejść Legioniści ze wszystkich jednostek, tj. z I Brygady, z II Brygady i z Polskiej Siły Zbrojnej. Idąc szlakiem Legionistów widzimy, że ich droga do ojczyzny była bardzo trudna i niewdzięczna, naznaczona klęskami, problemami natury bardzo przyziemnej, jak zaopatrzenie i zaprowiantowanie, zdobywanie kwater, udział w bardzo ciężkich walkach, do których jednostki były posyłane przez dowódców Legionów, a także dowódców Armii Niemieckiej czy Austriackiej. Widzimy też jak z tej trudnej sytuacji wychodzili, bo wiele czasem bardzo krwawych bitew również kończyło się zwycięstwem, a Polacy wykazywali duży hart ducha i potrafili pokonać wroga w bardzo niesprzyjających sytuacjach. Jednocześnie widać z tych krótkich opisów, że wybory Legionistów były bardzo trudne zwłaszcza w momentach kryzysów - tłumaczy Marek Maciągowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Ekspozycja zainteresowała Andrzeja Korbana z Kielc. - Myślę, że ta wystawa jest bardzo istotna w okresie, jaki mamy w tej chwili w naszym kraju, czyli stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Uważam, że każdy powinien tą wystawę obejrzeć, chociażby dlatego, że to w nas samych tkwi dalszy los naszego kraju. Im będziemy mieć większą świadomość historyczną, tym lepiej będziemy mogli działać w przyszłości, bo trzeba pamiętać, że niepodległość jest darem, na który ciężko pracowali nasi przodkowie - mówi kielczanin.

Wystawę "Legionów droga do Niepodległej" można oglądać do 11 listopada.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna