Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Krzyżacy” na scenie KCK

sobota, 30 września 2017 18:13 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Klasyka polskiej literatury znów zagości na scenie w mieście. W Kieleckim Centrum Kultury wkrótce zobaczymy spektakl na podstawie powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Tekst zaadaptował Radosław Paczocha a widowisko wyreżyserował Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Spektakl wyprodukowany został w Teatrze imienia Wiliama Horzycy w Toruniu a do Kielc ściągnięty zostanie na początku października.

Artyści wciąż widzą potencjał w starszych utworach, które dodatkowo są uważane za bardzo trudne do przeniesienia na scenę czy do zekranizowania. „Krzyżacy” to kolejny spektakl Michała Kotańskiego stworzony na kanwie polskiej klasyki. W 2014 roku dyrektor kieleckiego teatru dramatycznego z powodzeniem wyreżyserował „Dzieje Grzechu” Żeromskiego.

- Język „Dziejów grzechu” nie jest prosty, a pomimo tego spektakl wybrzmiał ciekawie na scenie kieleckiej. Przy „Krzyżakach” również pracował Radek Paczocha. Myślę, że podobnie jak w przypadku „Dziejów grzechu” udało mu się zrobić dosyć dobrą i komunikatywną adaptację. Staraliśmy się w miarę uczciwie przedstawić to, co opowiedział Sienkiewicz. Okazało się, o dziwo, że ten Sienkiewicz dziś jest nadal aktualny – mówi Michał Kotański, reżyser „Krzyżaków”.

„Krzyżaków” we współczesnej interpretacji zobaczymy 8 października o godzinie 19 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO