Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Kolejny remont w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Kolejny remont w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich

Kielce / 19 grudnia 2017 / Tekst

Ponad 21 milionów złotych będzie kosztował kolejny etap renowacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe w Kielcach wkrótce przystąpi do prac nad elewacją zabytku i sal ekspozycyjnych. Galeria przystosowana zostanie do potrzeb współczesnych wystaw i dzisiejszych standardów zabezpieczeń.

Muzeum Narodowe ma za sobą szereg inwestycji z funduszy europejskich. Z największych działań możemy wymienić powołanie Muzeum Dialogu Kultur czy renowację placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich. Pora na kolejne inwestycje. - To chyba nasz największy jak dotychczas projekt - mówi Agnieszka Masny, koordynator projektu. - Teraz czas na estetykę związaną z elewacją pałacu. Na fasadę wrócą posłowie moskiewscy i szwedzcy. Myślę, że to będzie fascynujące zarówno dla muzealników jak i naszych gości. Jak dawniej pałac wyglądał w pełnej krasie znamy tylko z zapisów. Ponadto zmodernizowana zostanie nasza galeria. W tej chwili niedogodność związana z tym, że nie można jej zwiedzać powodowana jest tym, że przygotowujemy się do prac. Chcemy, aby nasze obrazy były lepiej eksponowany dzięki odpowiedniej aranżacji i nowemu oświetleniu – mówi Agnieszka Masny.

Prace renowacyjne będą odbywały się etapami. Muzeum wyłoni aż 12 wykonawców. - Teraz najbardziej zajmują nas prace związane z właściwym przygotowaniem postępowań przetargowych. One są o tyle trudne, że to interdyscyplinarne zadanie. Potrzebujemy wielu wykonawców. Mamy świadomość, że rynek jest nieco napięty, ponieważ nie tylko nasze Muzeum Narodowe jest beneficjentem środków finansowych ale i wiele innych instytucji z całej Polski - mówi Robert Kotowski, dyrektor MNKi.

Na czas remontu dzieła malarskie z Muzeum Narodowego w Kielcach przewiezione zostały do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prace w pałacu potrwają maksymalnie do 2021 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna