Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Już niedługo I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Już niedługo I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Kielce / 25 września 2018 / Tekst

Ciekawie zapowiada się I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, który rozpocznie się 15 października w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i będzie trwał osiem dni. Zainauguruje go spektakl "Czeski dyplom", a zakończy hiszpańska sztuka pt. "Matria", która zostanie wystawiona 27 października.

 

- Przywozimy do Kielc spektakle z trzech krajów, z Hiszpanii, Węgier i Polski. Pierwsze dwa będą oczywiście tłumaczone. Można powiedzieć, że wspólnym mianownikiem wszystkich spektakli będą młodzi ludzie, ich wybory i wchodzenie w dorosłość - mówi Marcin Zawada, selekcjoner I Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny zainauguruje spektakl „Czeski dyplom” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztukę przedstawi Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola. Nazwa wzięła się stąd, że sztuka jest dyplomem aktorskim młodych ludzi po szkole teatralnej, którzy postanowili przełożyć na język teatru reportaże Mariusza Szczygła o byłej Czechosłowacji. Spektakl będzie można zobaczyć 15 października o godzinie 18 na Dużej Scenie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Następnego dnia na tej samej scenie i o tej samej godzinie publiczność zobaczy „Prapremierę dreszczowca” Henry’ego Lewisa, Jonathana Sayera i Henry’ego Shieldsa w reżyserii Grzegorza Warchoła. Jest to farsa Och-Teatru z Warszawy o teatrze Krystyny Jandy.

17 października widzowie zobaczą spektakl pt. „Słowo na g” Magdaleny Drab w reżyserii Grzegorza Grecasa, który mówi o odpowiedzialności uczniowskiej i nauczycielskiej. Przed publicznością wystąpi Teatr Układ Formalny z Wrocławia, a sztuka zostanie zagrana o godzinie 11 i 18 w salach szkolnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 15.

W kolejnym dniu festiwalu wystąpi Teatr Ochoty z Warszawy, który przedstawi sztukę pt. „Roz/CZAROWANIE” Grzegorza Staszaka w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Młodzi ludzie przedstawią w niej konfrontację dzieciństwa z dorosłością. Spektakl zostanie zaprezentowany o godzinie 18 na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego.

19 października widzowie będą mieli okazję obejrzeć dobrze już znane w Kielcach „Ciemności” Pawła Demirskiego inspirowane nowelą „Jądro Ciemności” Josepha Conrada w reżyserii Moniki Strzępki. Sztuka, której premiera odbyła się w styczniu 2018 roku, szuka odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza świat, skoro jego walutą są agresja i wyzysk. Spektakl w wykonaniu kieleckiego teatru w koprodukcji z warszawskim Teatrem IMKA odbędzie się o godzinie 18 na Dużej Scenie teatru.

W sobotę, 20 października, w tym samym miejscu również o godzinie 18, widzowie zobaczą sztukę „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Wykonają ją aktorzy Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska.

21 października w sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury o godzinie 17 i 19.30 zostanie pokazany spektakl „My/oni” Bence Biro w reżyserii Balazs Beno Feher. Zaprezentuje go grupa Orlai Productions z Węgier, która zobrazuje tragedię, jaka wydarzyła się pierwszego dnia szkoły w Biesłanie w 2004 roku.

Po tych spektaklach nastąpi krótka przerwa, a na zakończenie festiwalu na Małej Scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego wystąpi grupa Carla Rovira z Hiszpanii ze sztuką „Matria” pokazującą jak radzą sobie matki, które pochowały swoje dzieci w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Sztuka zostanie wystawiona 27 października dwa razy, o godzinie 17 i 20.

W przypadku sztuk obcojęzycznych artyści będą się komunikować z widownią na dwa sposoby. Podczas spektaklu węgierskiego widzowie otrzymają słuchawki i będą mogli oglądać przedstawienie słysząc w nich tłumaczenie. Natomiast spektakl hiszpański będzie tłumaczony prawdopodobnie za pomocą napisów, które będą wyświetlane nad sceną.

Bilety na wszystkie spektakle można nabyć wyłącznie w kasie teatru. Ceny biletów na spektakle odbywające się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego wynoszą dla Dużej Sceny 50 złotych za bilet normalny I miejsca i 30 złotych II miejsca oraz 25 złotych za bilet ulgowy I miejsca i 20 złotych II miejsca. Wejściówka kosztuje 15 złotych. Bilety na Małą Scenę kosztują 50 złotych normalny i 30 złotych ulgowy. Spektakle, które będą odbywać się poza teatrem kosztują 50 złotych za bilet normalny i 25 złotych za bilet ulgowy.

Przy zakupie biletów na 6 do 8 spektakli cena biletu zmniejszy się o 60 procent, przy 4 do 5 spektakli o 50 procent, a przy 2 do 3 spektakli o 30 procent.

Podczas wydarzenia będzie działał klub festiwalowy Coffeina Cafe przy ulicy Leśnej 7. Dla widzów festiwalu po okazaniu biletów teatralnych będą zniżki.

Festiwal finansują Ministerstwo Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna