Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Jubileusz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Jubileusz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

Kielce / 05 stycznia 2019 / Tekst

Trwają obchody 140-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uroczystość zainaugurowało spotkanie „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro” z udziałem twórców teatralnych, byłych i obecnych aktorów i pracowników sceny, a także ludzi świata kultury, sztuki i nauki.

Prowadzącym spotkania był krytyk teatralny Tomasz Domagała, który na początku wymienił wszystkich dyrektorów teatru i podzielił się z uczestnikami swoimi wspomnieniami związanymi z tą placówką. - Urodziłem się w Busku Zdroju i tam chodziłem do szkół, a w związku z tym, że jest to województwo świętokrzyskie naszym macierzystym teatrem, do którego jeździliśmy na spektakle był teatr kielecki. Brałem też udział w wojewódzkich konkursach recytatorskich, które odbywały się na scenie tego teatru i tu też debiutowałem. Dziś przeżyłem wzruszenie, bo stanąłem na tej scenie po wielu latach mając już swoje miejsce w polskim teatrze i spotkałem się ze swoim dzieciństwem - powiedział.

Podczas spotkania nie zabrakło anegdot, radości i wzruszeń. Jednym z gości był kielecki aktor Witold Tokarski, który pracował w teatrze w latach 1953 do 1959 roku, gdy dyrektorem był Tadeusz Byrski. - Zetknąłem się wtedy po raz pierwszy po studiach z prawdziwą sceną, teatrem i publicznością. Tu poznałem wielu kolegów i koleżanek - wspominał.

Następnie zaprezentowany został bogato ilustrowany katalog zawierający kalendarium kieleckiej sceny od początków jej istnienia aż do dnia dzisiejszego. Zawiera on recenzje, informacje dotyczące tego, jak się zmieniał budynek, dyrekcje i pracownicy, jakie odbywały się w nim wydarzenia czy jakie nosił nazwy w poszczególnych latach swojego istnienia.

Kolejnym punktem programu był film Krzysztofa Miklaszewskiego „A to Kielce, właśnie” z 1995 roku, który podsumowuje 50-letnią powojenną historię teatru kieleckiego.

Wieczorem odbędzie się pokaz przedpremierowy spektaklu pt. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w niedzielę o godzinie 19. Po spektaklu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczy pracownikom teatru z okazji jubileuszu 140-lecia jego istnienia Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność kulturalną. Na zakończenie odbędzie się uroczysty bankiet.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna