Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Jarmark w Bodzentynie na fotografii Janusza Buczkowskiego". Muzeum Wsi Kieleckiej realizuje nowy projekt

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

"Jarmark w Bodzentynie na fotografii Janusza Buczkowskiego". Muzeum Wsi Kieleckiej realizuje nowy projekt

Kielce / 13 sierpnia 2019 / Tekst
"Jarmark w Bodzentynie na fotografii Janusza Buczkowskiego". Muzeum Wsi Kieleckiej realizuje nowy projekt Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Dwie wystawy fotografii Janusza Buczkowskiego, występ amatorskiej grupy aktorów odtwarzającej dawny jarmark w Bodzentynie oraz konkurs dla uczniów szkół podstawowych przygotowują pracownicy Muzeum wsi Kieleckiej w ramach projektu "Jarmark w Bodzentynie na fotografii Janusza Buczkowskiego". Placówka otrzymała dofinansowanie do zakupu zdjęć znanego fotografika.

Dzięki dofinansowaniu, Muzeum wzbogaci swoje zbiory o dzieła kolejnego wybitnego twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Janusza Buczkowskiego. W swoich zasobach ma już bogaty zbiór negatywów oraz oryginalnych fotografii Pawła Pierścińskiego. W ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury zostanie zakupionych 50 unikatowych fotografii przedstawiających jarmark w Bodzentynie w  latach 1968-69. Fotografie mają charakter reporterski, w większości nigdy nie były publikowane. Przedstawiają m.in. momenty spotkań, handlu, przybijania targu. Stanowią cenny materiał historyczny, którego Muzeum nie posiadało w swoich zasobach.

Na ich podstawie zostanie zorganizowana wystawa zewnętrzna składająca się z 24 plansz formatu B1, która zostanie wystawiona dwukrotnie, raz w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie, a drugi w Parku Etnograficznym w Tokarni.

- W ramach projektu zaprezentujemy 50 unikalnych fotografii naszego znakomitego fotografika i zrealizujemy inscenizację, która będzie odzwierciedlała jarmarki w Bodzentynie. Na wszystko złożą się dwie wystawy. Pierwsza z nich zostanie pokazana w Bodzentynie i będzie nosić tytuł " Kupić nie kupić, potargować można – jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego". Druga odsłona będzie być może bardziej rozbudowana i zostanie zorganizowana w Parku Etnograficznym w Tokarni. Myślę, że jest to przedsięwzięcie warte pokazania i bardzo interesujące ze względu na fotografie, ale i na cały scenariusz, który opracowaliśmy - mówi Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawy będzie można oglądać we wrześniu. Oprócz tego w Bodzentynie i Tokarni wystąpi amatorska grupa aktorów ze Stowarzyszenia Kuźniczy Krąg w Suchedniowie, która odtworzy jarmark w Bodzentynie. Do wystawy zostanie wydany folder z fotografiami wzbogacony opracowaniem historycznym. - Chcemy, żeby wystawa była atrakcyjna dla każdej grupy odbiorców, dlatego w ramach projektu zostanie ogłoszony konkurs dla uczniów szkół podstawowych na najlepszą rozprawkę o tym, czym różnią sie jarmarki współczesne od tych z połowy XIX i XX wieku. Trzy klasy, których reprezentanci znajdą się na podium otrzymają karnety do Parku Etnograficznego w Tokarni oraz wydawnictwa Muzeum Wsi Kieleckiej - informuje Jarosław Karyś.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach programu "Kultura - Interwencje 2019 - II nabór". Jego wartość wynosi ponad 22 tysiące złotych, z czego ponad 8 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania od Narodowego Centrum Kultury.

ZOSTAW KOMENTARZ