Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

II Ogólnopolski Plener Malarski ku pamięci Krzysztofa Buckiego

środa, 23 września 2020 14:49 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W 592. rocznicę lokacji Pińczowa, rozpoczął się II Ogólnopolski Plener Malarski przypominający twórczość jednego z najwybitniejszych malarzy pochodzących z Pińczowa - Krzysztofa Buckiego. Dwunastu artystów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Rzeszowa, Tarnobrzegu, Katowic i Staszowa, będzie przez najbliższy tydzień tworzyć obrazy inspirując się dorobkiem tego twórcy.

Pejzaże, architektura, ulubione dla artysty miejsca w rodzinnym Pińczowie utrwalone zostaną na płótnie i pokazane na wystawie w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

– Jego życie twórcze wypełniała fascynacja Pińczowem, miastem dzieciństwa, które stało się miejscem jego malarskich powrotów. Zawsze był silnie związany z Ponidziem, co mocno dostrzegamy w jego pracach  - mówi Andrzej Kozera - komisarz pleneru.

Głównym organizatorem pleneru jest Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów. - W ramach obchodów lokacji miasta pragniemy przypominać osoby, które w szczególny sposób zapisały się w jego dziejach. Krzysztof Bucki utrwalał piękno Pińczowa i Ponidzia w malarstwie, dziś my - poprzez plener - oddajemy hołd jego twórczości  - mówi burmistrz Włodzimierz Badurak.

Krzysztof Bucki (1936 – 1983) urodził się w Pińczowie i tutaj został 37 lat temu pochowany. Był wybitnym malarzem, absolwentem krakowskiej ASP, ale znaczną część swego życia spędził w Opolu, gdzie tworzył. Jego malarstwo mieli okazję podziwiać bywalcy renomowanych galerii w Paryżu, Bratysławie czy Budapeszcie. W latach 70. w wydanym na Zachodzie kompendium wiedzy pt. „Malarstwo, rzeźba i architektura” jego nazwisko jest wymieniane jako jednego z nielicznych Polaków, pośród nazwisk artystów z całego świata. W wielu uczelniach artystycznych w przedmiocie „historia sztuki” studenci poznają i analizują jego dokonania.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO